توصیه‌های بهداشتی وزارت بهداشت برای تهیه و توزیع نذورات در ایام سوگواری

سلامانه :رئیس مرکزسلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عدم رعایت موازین بهداشتی در توزیع نذورات در مراسم عزاداری، مساجد، تکایا و هیات ها احتمال بروز بیماری های مرتبط با غذا به وی‍‍ژه بیماری های عفونی روده ای را افزایش می دهد.

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر کاظم ندافی ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا، توصیه کرد که هرگونه پخت وپز باید در مکان هایی با شرایط بهداشتی انجام شود و همه افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا باید دارای کارت بهداشت معتبر بوده و بهداشت فردی را در هنگام ارائه خدمت رعایت کنند.

وی با بیان این که مواد خام مصرفی باید سالم و بهداشتی باشد، گفت: از مواد غذایی مشمول بسته بندی که مورد تایید وزارت بهداشت است، استفاده شود .

ندافی با توصیه استفاده از نمکهای بسته بندی ید دار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا ودارو در تهیه و پخت غذا، برنج و مصرف روی سفره ها، اظهار داشت: در تهیه غذا از روغن های دارای مجوز ساخت ازسازمان غذا و دارو با ترانس پایین استفاده شود .

وی تاکید کرد: از ظروف مناسب در آشپزی استفاده و در هنگام توزیع غذا، از راه رفتن افراد توزیع کننده غذا بر روی سفره ها خودداری شود .

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: از نگهداری مواد غذایی پخته شده در دمای محیط به مدت طولانی (حداکثر دو ساعت) باید خودداری و در صورت الزام به نگهداری بیشتر از دو ساعت، مواد غذایی پخته باید در زیر 4درجه سانتی گراد یا در بالای 63درجه سانتی گراد (روی شمعک گاز) نگهداری کرد تا درجه حرارت ماده غذایی به زیر 63درجه نرسد.

وی ادامه داد: مواد غذایی خام و پخته شده در مجاورت هم در داخل یخچال و یا سردخانه نباید نگهداری شود و در صورت توزیع سبزی و سالاد رعایت مراحل چهارگانه سالم سازی الزامی است و توصیه می شود از سالاد و سبزی بسته بندی شده با پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین با اشاره به مضرات ناشی از استعمال دخانیات بر عدم استفاده از مواد دخانی در محل های مسقف و جمع آوری زیر سیگاری ها تاکید کرد.

دکتر ندافی در ادامه با تاکید بر استفاده از آب آشامیدنی سالم، گفت: شستشو و گندزدایی مستمر ظروف چندبار مصرف مورد استفاده برای توزیع آب، چای و مواد غذایی لازم و ضروری است و در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع چای و مواد غذایی گرم باید از ظروف یکبار مصرف مناسب ترجیحاˈظروف یکبارمصرف گیاهی ، سلولزی و آلومینیومی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از ظروف یکبار مصرف پلی استایرینی برای موادغذایی و نوشیدنی گرم و داغ (بالای65درجه سانتی گراد ) مناسب نیست.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص پسماند های تولید شده نیز گفت: ضروری است پسماند ها به صورت بهداشتی جمع آوری، انتقال و دفع شود و بویژه درکنار هر ایستگاه صلواتی، سطل یا کیسه جهت جمع آوری مرتب ظروف و لیوان های یکبار مصرف استفاده شده نگهداری شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی درخصوص احشام مورد استفاده برای ذبح و قربانی گفت: احشام باید از مراکز مجاز مورد تایید دامپزشکی تهیه شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.