تغذیه مناسب عامل موفقیت در امتحانات

سلامانه :امتحان ریاضی باشد یا فارسی، فرقی ندارد به هرحال نحوه تغذیه در زمان امتحانات نقش مهمی در کارایی وعملکرد مغز دارد.

در زمان امتحانات معمولا دانش آموزان دچار اضطراب و استرس می شوند. دراثر اضطراب واسترس میزان ترشح هورمون هایی موسوم به آدرنالین وکورتیزول دربدن افزایش می یابد که به بدن کمک می کند انرژی بیشتری برای مقابله با شرایط استرس داشته باشد.

به گفته کارشناسان تغذیه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، با رعایت نکاتی در تغذیه روزانه می توان از استرس واضطراب پیشگیری کرد.

کارشناسان تغذیه به دانش آموزان ، دانشجویان و داوطلبان کنکور توصیه می کنند هنگام امتحانات مصرف مواد غذایی کافئین دار را محدود کنند.

چای وقهوه و حتی برخی شکلات ها دارای کافئین هستند . کافئین اگر چه در کوتاه مدت سبب بیداری و تمرکز حواس می شود اما مصرف زیاد آن در بلند مدت موجب برهم خوردن تمرکز حواس و حتی کاهش یادگیری و در نتیجه افزایش استرس و اضطراب در فرد می شود.

مصرف آب میوه های صنعتی نیز به دلیل داشتن شکر و مواد افزودنی در زمان امتحانات مناسب نیستند.

آب میوه های صنعتی و نوشیدنی های شیرین به این دلیل که انرژی زیادی را یک جا تخلیه و آزاد می کنند، استرس زا هستند. مصرف آب میوه طبیعی و تازه که در منزل تهیه می شود مناسب است.

کارشناسان تغذیه وزارت بهداشت توصیه می کنند که افراد هنگام امتحانات، روزانه دو تا سه واحد از گروه شیر و مواد لبنی مانند ماست و پنیر که حاوی ویتامین های گروه B به ویژه ویتامین b2 و b12 هستند، مصرف کنند.

همچنین مصرف روزانه سه تا پنج واحد از سبزی ها و دو تا چهار واحد از گروه میوه ها به نشاط دانش آموزان کمک می کند. 

مصرف آب و شیر ولبنیات تسکین بخش هستند و می توانند در کاهش استرس دانش آموزان موثر باشند.

دانش آموزان و دانشجویان بهتر است هنگام امتحان و استرس، از غذاهای سبک و زود هضم و همچنین غذاهایی که انرژی شان به مرور آزاد می شود، استفاده کنند.

غلات و موادی حاوی کربوهیدرات های پیچیده که حاوی فیبر بیشتری هستند از جمله نان های سبوس دار مانند نان سنگک ونان جو ، موجب کاهش استرس در افراد می شود.

در ایام امتحانات نباید وعده های غذایی را حذف کرد، به خصوص صبحانه در کنترل استرس نقشی اساسی دارد چراکه هنگام صبح، میزان ترشح هورمون کورتیزول (هورمونی که هنگام استرس افزایش می یابد) به بیشترین حد خود می رسد و صبحانه سبب کنترل استرس می شود.

کارشناسان تغذیه همچنین به دانش آموزان و دانشجویان توصیه می کنند درایام امتحانات از مصرف غذاهای چرب و شور به ویژه فست فودها خودداری کنند چراکه غذاهای چرب و شور دیرتر هضم می شوند و در شرایط استرس زا مانند ایام امتحانات در کارکرد دستگاه گوارش اختلالاتی مانند سوءهاضمه و تهوع ایجاد می کنند.

خوردن غذای چرب و سنگین قبل از امتحان نیز موجب خواب آلودگی در جلسه امتحان می شود. 

مصرف انواع مغزها مانند بادام ، گردو و فندق به دلیل اینکه حاوی اسید های چرب ضروری امگا 3 وامگا 6 و بسیاری از املاح معدنی مانند آهن و روی هستند به یاد گیری و تمرکز حواس کمک می کنند.

کارشناسان تغذیه توصیه می کنند در ایام امتحانات، افراد از انواع مغزها به عنوان میان وعده استفاده کنند.

منبع:ایسنا

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.