پشه‌های استخوان شکن پاسپورت نمی‌گیرند

سلامانه :دانگ یا استخوان شکن، نوعی بیماری ویروسی است که توسط پشه ها منتقل می شود؛ پشه هایی که به گفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ورود به کشور نیاز به اخذ پاسپورت نداشته و به راحتی می توانند اپیدمی این بیماری را در کشور ایجاد کنند.

تب دنگی یا دانگ ( Dengue fever) یک بیماری ناشی از یک خانواده از ویروس ها است که توسط پشه هایی موسوم به آئدس (Aedes) ، منتقل می شود. 

مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ورود این بیماری به کشور ابراز نگرانی کرده و پیش بینی می کنند که این بیماری ظرف دو تا پنج سال آینده وارد کشور شده و یک آلودگی به صورت انفجاری ایجاد کند. 

 

**علایم تب دانگ 

دانگ با علائمی مانند سردرد ، تب ، خستگی شدید مفصلی و درد عضلانی، تورم غدد لنفاوی و راش است اما سه علامت تب، بثورات جلدی، و سردرد مشخصه تب دانگ به شمار می روند. 

تب دانگ در ابتدای قرن حاضر به صورت محدود در برخی نواحی مشاهده می شد اما اکنون حتی به کشورهای همسایه ایران نیز رسیده است و موجب نگرانی مسوولان نظام سلامت شده است. 

از آنجا که تب دانگ توسط یک نوع ویروس ایجاد می شود ، هیچ داروی خاص یا آنتی بیوتیکی برای درمان آن وجود دارد. برای تب دانگ معمولی ، درمان صرفا با کمک از تسکین نشانه ها صورت می گیرد ؛ مرحله حاد بیماری همراه با تب و میالژی (درد عضلانی) حدود یک تا دو هفته طول می کشد . 

تب هموراژیک دانگ ( DHF ) نیز کودکان کمتر از 10 سال را گرفتار می کند؛ این بیماری موجب دردهای شکمی، خونریزی و شوک می شود. 

 

**زیست شش گونه پشه آئدس در ایران 

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می گوید: در اوایل قرن حاضر، کانون فعالیت پشه های آئدس در مناطقی مانند برزیل محدود بود اما اکنون دامنه فعالیت آنها حتی به جنگل های جنوب شرقی آسیا نیز گسترش یافته است. 

دکتر ˈمحمود نبویˈ در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، می افزاید: زیستگاه جغرافیایی این پشه ها به دلیل تغییرات آب و هوایی (گرم تر شدن هوا) به آفریقا، جنوب فرانسه و حتی آلمان هم رسیده و این کشورها نتوانسته اند جمعیت پشه ها را کنترل کنند و فقط بیماریابی می کنند. 

وی اضافه می کند: اکنون نیز چند سال است اپیدمی (همه گیری) تب دانگ در کراچی پاکستان مشاهده می شود؛ اپیدمی این بیماری در جده عربستان نیز مشاهده شده و احتمال سرایت این بیماری به ایران نیز وجود دارد. 

نبوی تصریح می کند: در حال حاضر شش گونه پشه آئدس در کشور وجود دارد اما قدرت انتقال ویروس تب دانگ را ندارند. 

 

**ابتلای 20 نفر در سال به تب دانگ در کشور 

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه مورد بومی از تب دانگ در کشور نداشتیم، می گوید: سالانه حدود 10 تا 20 مورد ابتلا به تب دانگ در کشور مشاهده می شود که با مسافرت به کشورهای آلوده به این بیماری مبتلا می شوند. 

نبوی می افزاید: تعدادی از توریست های ایرانی که برای مسافرت به هند می روند به این بیماری مبتلا شده اند. 

وی اضافه می کند: تب دانگ در نتیجه چهار نوع ویروس ایجاد می شود که نوعی از آنها منجر به خونریزی، شوک و مرگ و میر می شوند. 

 

**نمی توان مرزها را به روی پشه ها بست 

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تصریح می کند: برای مقابله با تب دانگ ، نمی توانیم مرزها را به روی پشه ها ببندیم یا گونه آنها را حذف کنیم؛آنها که نیاز به پاسپورت ندارند که به طور مثال آنها را از این طریق کنترل کنیم. 

نبوی با بیان اینکه سال گذشته 500 هزار نفر در کراچی به تب دانگ مبتلا شدند، می افزاید: پشه ها از مرزهای شرقی می توانند وارد کشور شوند؛ هم اکنون برنامه چک حشره شناسی تب دانگ در کشور آغاز شده است اما در مقابل آنها فقط می توانیم سمپاشی کنیم. 

وی ادامه می دهد: کلاس هایی نیز برای پزشکان درباره علایم تب دانگ برگزار شده است. 

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تصریح می کند: با این وجود پشه های آئدس، آلودگی های انفجاری از بیماری تب دانگ ایجاد می کنیم و در مقابل آنها کارچندانی نمی توانیم بکنیم. 

نبوی می گوید: نمی توانیم به طور صد در صد اعلام کنیم این پشه ها حتما وارد ایران می شوند یا نمی شوند اما برای اپیدمی این بیماری باید آماده باشیم. 

وی می افزاید: همچنین باید به مردم آموزش داده شود که هنگام خواب به ویژه در فضای آزاد از پشه بند استفاده کنند. 

منبع:ایرنا

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.