روش ابتکاری محققان ایرانی برای شناسایی معتادان به شیشه

سلامانه :پژوهشگران دانشگاه تهران روشی را برای شناسایی و تشخیص افراد معتاد به شیشه عرضه کردند که قادر است حتی پس از 72 ساعت مصرف نکردن مواد، فرد معتاد را شناسایی کند.

خبرگزاری مهر نوشت:پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران با استفاده از روش‌های علوم شناختی اعصاب روشی را برای شناسایی و تشخیص افراد معتاد به شیشه عرضه کردند که قادر است حتی پس از 72 ساعت مصرف نکردن مواد، فرد معتاد را شناسایی کند.

دکتر علی یونسی- مجری طرح- علوم شناختی را مطالعه همه فعالیت‌های مغز از زمانی که چیزی را دیده و یا شنیده تا زمانی که آن را به خاطر سپرده می‌شود دانست و گفت: این علوم می‌تواند برای بررسی علل ایجاد بسیاری از بیماری‌ها مانند افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و یا جنون به کاربرده شود.

وی با بیان اینکه این علوم می‌توانند برای بسیاری از بیماری‌های جسمی نیز به پزشک کمک کند، اظهار داشت: یکی از سوالات اصلی از مبتلایان به زخم معده میزان استرس آنها است ضمن آنکه در بهبود شرایط بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس(MS) و یا انواع تومورهای می‌تواند موثر باشد.

یونسی از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و خاطر نشان کرد: در این مطالعات با استفاده از علوم شناختی روشی را برای شناسایی معتادان به شیشه ارائه دادیم.

استادیار گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به جزئیات این طرح توضیح داد: مشکل اصلی در شناسایی و نشخیص معتادان به شیشه این است که تست‌های بیولوژیکی به سرعت قادر به شناسایی این افراد نیست؛ چرا که در صورتی که فرد 72 ساعت از شیشه مصرف نکند با تست ادرار نمی‌توان اعتیاد آنها را تشخیص داد.

وی با تاکید بر حساسیت برخی از مشاغل یادآور شد: برخی از مشاغل مهم چون رانندگی بسیار اهمیت دارد که بدانیم آیا فرد تحت تاثیر دارو قرار دارد یا خیر از این رو نیاز به انجام تست‌هایی است که بتواند در شرایط عدم مصرف مواد، نشان دهد که فرد معتاد هست یا خیر.

عضو پژوهشکده علوم شناختی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: در این مطالعات یکسری تصاویر مرتبط با اعتیاد و تصاویر افرادی که در حال مصرف بودند به صورت پشت سر هم و سریع به فرد نشان داده شد و از آنجایی که سرعت نمایش این تصاویر بالا است از این رو عکس العمل فرد کاملا غیر ارادی بروز خواهد کرد.

بونسی ادامه داد: واکنشی که فرد نسبت به این تصاویر از خود نشان می‌داد با استفاده از نوار مغزی ثبت شد.

وی با بیان اینکه نوار مغزی فرد معتاد متفاوت از نوار افرادی بود که معتاد نبودند، اضافه کرد: افرادی که ولع مصرف شیشه را داشتند نوار مغزی متفاوتی از افرادی که تمایلی برای مصرف نداشتند، ارائه شد.

مجری طرح با تاکید بر اهمیت ثبت داده‌ها از طریق نوار مغزی خاطر نشان کرد: هر فعالیتی که فرد انجام می‌دهد در مغز به صورت واکنش‌های شیمیایی و فیزیکی نشان داده می‌شود و نوار مغزی راهی است که با ثبت جریان الکتریسته مغز فعالیت‌های آنها را مورد بررسی قرار داد و در این مطالعات نیز روشی را برای شناسایی افراد معتاد ارائه دادیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.