کشف یک رباط جدید در زانوی انسان

سلامانه :محققان بیمارستان دانشگاه لوون بلژیک موفق به کشف یک رباط ناشناخته در زانوی انسان شدند.

 

به گزارش ایرنا از پایگاه ساینس دیلی، این رباط ناشناخته که توسط دو جراح متخصص کشف شد، تاثیر مهمی بر عملکرد زانوی بیماران مبتلا به پارگی رباط های صلیبی قدامی (ACL) دارد. 

محققان در جریان معایناتی که به منظور بررسی علل آسیب دیدگی رباط های صلیبی انجام می شد، این رباط ناشناخته را که رباط قدامی (anterolateral ligament) نام دارد، کشف کردند. البته یک جراح فرانسوی در سال 1879 در مقاله ای از وجود یک رباط اضافی در زانوی انسان صحبت کرده بود، اما هیچ دلیل و مدرک علمی برای ادعای خود ارائه نکرده بود. 

اغلب بیماران مبتلا به پارگی رباط های صلیبی قدامی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، دچار یک عارضه جانبی موسوم به انحراف تکیه گاه می شوند. تا کنون علت این عارضه مشخص نبود، اما با شناسایی رباط قدامی مشخص شده است که پارگی این رباط علت اصلی عارضه مذکور بوده است.

نتایج این تحقیقات دیدگاه متخصصان را نسبت به روش های درمان پارگی رباط های صلیبی تغییر داده و می تواند عامل موثری بر ابداع روش های درمانی جدید باشد. 

پارگی رباط های صلیبی عارضه ای است که در میان ورزشکاران رشته های ورزشی سنگین مانند فوتبال، بسکتبال و اسکی شیوع دارد.

شناسایی رباط قدامی که در زانوی 97 درصد انسان ها وجود دارد، بیانگر این واقعیت است که با وجود فناوری های نوین، هنوز هم بدن انسان دارای اسراری است که ناشناخته مانده است. 

گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Anatomy به چاپ رسیده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.