ارتباط مستقیم بلوغ زودرس با سرطان سینه

سلامانه :یک متخصص اپیدمیولوژی و لنفوتراپیست گفت: بلوغ زودرس و یائسگی دیررس احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد چرا که این افراد تغییرات هورمونی بیشتری را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند و بافت سینه بیشتر دچار تغییر می‌شود.

شهپر حقیقت در گفت‌وگو با تسنیم درباره رابطه بروز سرطان سینه و بلوغ زودرس اظهار داشت: شیوغ بلوغ زودرس در جامعه افزایش پیدا کرده است که اطلاع رسانی به موقع خانواده‌ها می‌تواند عوارض بروز آن را کاهش دهد.


وی ادامه داد: البته بلوغ زودرس و یائسگی دیرس عوامل خطر قابل تغییری نیستند که مداخله چندانی را داشته باشیم ولی افراد آگاهی‌های لازم را در زمینه بروز بیماری سرطان باید کسب کنند که تا حدی می‌تواند از بروز سرطان پیشگیری کند.


حقیقت افزود: اگر بلوغ زودرس و یا یائسگی دیررس وجود داشته باشد به دلیل اینکه تغییرات هورمونی بیشتری این افراد در طول زندگیشان تجربه می‌کنند، بافت سینه بیشتر تحت تغییر قرار می‌گیرد و ریسک بروز سرطان سینه افزایش پیدا می‌کند.


این متخصص اپیدمیولوژی و لنفوتراپیست ادامه داد: این یک هشداری است تا اطلاع رسانی به افراد بیشتر شود و اگر کسی در خانواده خود فردی را دید که زودتر به بلوغ رسیده است آگاهی‌های لازم را درباره سرطان سینه به آن انتقال دهد.


به گزارش تسنیم، بلوغ زودرس در دختران می‌تواند ارثی باشد و ممکن است که در برخی از اعضاء خانواده مانند مادر یا خواهر وجود داشته باشد البته کیست‌های تخمدانی با تولید هورمون‌های جنسی زنانه می‌تواند موجب بلوغ زودرس شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.