شکلات،آجیل و قهوه، سردرد کودکان میگرنی را تشدید می‌کند

شکلات،آجیل و قهوه، سردرد کودکان میگرنی را تشدید می‌کند

یك فوق تخصص اعصاب كودكان معتقد است: میگرن شایع‌ترین نوع درد در كودكان است، سردردهایی نسبتا طولانی در كودكان وجود دارد كه به عنوان سندرم اولیه شناخته می‌شوند.

دكتر محمد رضا اشرفی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به احتمال وجود میگرن در كودكانی كه به مدرسه می‌روند، اظهار كرد: 10 درصد از کودکان در سنین مدرسه دچار سردردهای میگرنی می‌شوند. سن مشخصی برای برطرف شدن سردردهای میگرنی وجود ندارد ولی غالبا سه یا چهار سال پس از بلوغ این نوع سردردها فروكش كرده و برطرف می‌شود.

وی با اشاره به علائم این بیماری اظهار داشت: میگرن ممكن است به صورت حاد شروع و مدتی ادامه پیدا كند و علائمی مانند تهوع، استفراغ، گریز از نور، بو و صدا با این بیماری همراه است.


استراحت کافی، درمان میگرن کودکان

این فوق تخصص اعصاب كودكان درباره راههای درمان این بیماری گفت: میگرن كودكان وقتی كه شروع می‌شود به صورت پیوسته ادامه می‌یابد و شدت می‌گیرد البته باید توجه داشت كه میگرن در كودكان راه درمانی ندارد و فقط با استراحت برطرف می‌شود.

وی با اشاره به مدت زمانی كه این بیماری باعث سردرد فرد می‌شود، گفت: میگرن در كودكان از یك ساعت تا سه روز ممكن است ادامه یابد و بعد از سه روز برطرف شود البته ممكن است بعد از یك یا چند روز این بیماری دوباره تكرار شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره رژیم خاصی كه این بیماران باید داشته باشند، گفت: كودكانی كه بیماری میگرن دارند رژیم غذایی خاصی ندارند فقط باید از خوردن مواد محركی چون شكلات، كافی میكس و آجیل كه این بیماری را تشدید می‌كند، پرهیز كنند.

دكتر اشرفی در خصوص تاثیر فصل بر این بیماری گفت: در فصل‌های مختلف شدت این بیماری تغییر می‌كند و این بیماری از خفیف تا شدید متغیر است آب و هوا و شرایط جوی در بهتر یا بدتر شدن این بیماری تاثیر می گذارد.

وی با اشاره به تاثیر جنسیت در این بیماری گفت: میگرن در پسران و دختران به یك اندازه مشاهده می شود و تنها تفاوتی كه وجود دارد در زمان بروز این بیماری است، میگرن در پسران در دوران قبل از بلوغ شایع است و در دختران در دوران بعد از بلوغ شایع می شود.

وی با اشاره به اینكه میگرن در كودكان یك بیماری ارثی است، بیان كرد: درصورتی كه مادر سردرد داشته باشد احتمال اینكه كودك نیز دچار میگرن شود خیلی زیاد است، میگرن در كودكان ارثی است و از خانواده بخصوص مادر به كودك منتقل می شود.

این فوق تخصص اعصاب كودكان در خصوص راههای تشخیص سردرد میگرنی اظهار كرد: در سردردهای میگرنی باید حتما علل و دردها را در كنار هم قرار بدهیم چون علائم میگرن در بسیاری از موارد با بیماری‌هایی همچون مننژیت، عفونت و تومورهای مغزی یكسان است.

وی تصریح كرد: تنها راهی كه می توان میگرن را از بیماری‌های دیگر تشخیص داد گرفتن سی تی اسكن است البته آگاهی از سابقه خانوادگی به تشخیص این بیماری كمك زیادی می‌كند.

دكتر اشرفی در پایان خاطرنشان كرد: برای كنترل بیماری میگرن داروهای زیادی وجود دارد اما با وجود داروهایی كه برای كاهش درد میگرن استفاده می‌شود دارویی برای ریشه كن شدن این بیماری وجود ندارد و سردرد میگرنی تا پایان عمرهمراه فرد است كه البته جزو دسته بیماری‌های كشنده قرار نمی‌گیرد.
 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.