حفظ تندرستی اسپرم‌ها با مصرف ویتامین

حفظ تندرستی اسپرم‌ها با مصرف ویتامین

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند، پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی نقش بسیار زیادی در افزایش کیفیت دی ان ای اسپرم مردان کهنسال می گذارد.    


به گزارش سرویس ترجمه «سلامانه»، در یک مطالعه که بر روی 80 مرد سالم 22 تا 80 ساله انجام گرفت، محققان دریافتند، افرادی که بیش از 44 سال سن دارند و ویتامین‌های «ث» و «ای» و مواد معدنی مانند روی و اسید فولیک مصرف می کنند، 20 درصد کمتر از افرادی که چنین نمی کنند دی ان ای اسپرم های شان صدمه می بیند.


با این وجود، مصرف بیش از اندازه ویتامین ها و مواد معدنی توسط مردان جوان، به معنای افزایش کیفیت دی ان ای اسپرم های آنها نیست.


دکتر اندی وایروبک، یکی از مدیران آزمایشگاه دانشگاه برکلی و سرپرست این مطالعه گفت:" یافته های ما نشان می دهد، دی ان ای اسپرم های مردانی که بیش از 44 سال سن دارند و رژیم غذایی شان حاوی مقادیر کافی ویتامین و مواد معدنی نیست، بسیار بیشتر از دی ان ای اسپرم های مردان جوان آسیب می بینند. "


او افزود:" به عبارت دیگر، دی ان ای اسپرم های مردان سالمند در معرض صدمه دیدن قرار دارند. اما آنها می توانند با مصرف ویتامین ها و مواد معدنی از آسیب دیدن دی ان ای اسپرم های شان جلوگیری کنند."


یافته های محققان اهمیت زیادی دارند، چون تعداد زیادی از مردانی که صاحب فرزند هستند و بیش از 35 سال دارند در معرض خطر قرار می گیرند.  


پژوهشگران در گذشته دریافته بودند، دی ان ای اسپرم های تعداد زیادی از مردانی که بیش از 40 سال دارند، آسیب دیده است. به گفته متخصصان، این یافته، علت بچه دار نشدن مردان سالمند را نشان می دهد. 


اما، برای تعیین تاثیر مصرف ویتامین ها و مواد معدنی در حفاظت از دی ان ای اسپرم مردان مسن تر و بهبود باروری آنها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.