نیمی از مبتلایان به ایدز در دنیا زیر ۲۴ سال هستند

سلامانه :انجمن جهانی سلامت جنسی از سال 2010 از تمام سازمان‌های مرتبط درخواست کرد ...

به گزارش سلامانه و به نقل از هفته نامه سلامت٬  4 سپتامبر هر سال را روز «گرامیداشت سلامت جنسی» در نظر بگیرند. هدف این انجمن از اختصاص یک روز در سال به سلامت جنسی، ارتقای آگاهی‌های اجتماعی در این خصوص بود. شعار این انجمن در سال اول گرامیداشت روز سلامت جنسی، این بود که «اجازه بدهید در این مورد صحبت شود». در سال 2011 و همزمان با نامگذاری این سال به نام «جوانان» به‌وسیله سازمان ملل متحد، انجمن جهانی سلامت جنسی، شعار «سلامت جنسی جوانان؛ تقسیم حقوق و وظایف» را انتخاب كرد. 

اما چرا سازمان بهداشت جهانی و انجمن جهانی سلامت جنسی به فکر اختصاص یک روز معین برای سلامت جنسی افتادند؟ اصلا ضرورت آموزش مسائل جنسی در جوامع مختلف چیست و چرا باید آموزش‌های آکادمیک و پایه‌ای در این زمینه در چارچوب اخلاق، شرع و قانون وجود داشته باشد؟

دکتر آزیتا گشتاسبی، عضو گروه تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا و متخصص سلامت مادر و کودک می‌گوید: «شاید بتوان یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های پرداختن به مسائل جنسی را در جوامع مختلف، نیاز امروز مردم به افزایش آگاهی در این خصوص دانست. متاسفانه در حال حاضر، حدود 111 میلیون مورد جدید ابتلا به بیماری‌های منتقله از طریق روابط جنسی پرخطر در افراد زیر 30 سال در سراسر دنیا گزارش شده است. امروزه بیش از نیمی از مبتلایان به ایدز افراد زیر 24 سال هستند،10 درصد زایمان‌های کل دنیا در سنین 19-15 سال رخ می‌دهند. هرچند که آمار دقیقی در این زمینه‌ها در ایران وجود ندارد اما این نبود آمار به معنای وجود نداشتن این مشکلات در کشورمان نیست.» بد نیست بدانید که 404 میلیون بارداری ناخواسته هم در میان نوجوانان سراسر دنیا گزارش شده و این یعنی نداشتن آگاهی کافی نسبت به مسائل جنسی.

لزوم آموزش جنسی برای ارتقای سلامت

دکتر گشتاسبی در ادامه صحبت‌‌هایش به این نکته هم اشاره می‌کند که تقریبا یک‌سوم نوجوانان جهان، مورد سوءاستفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند و ادامه می‌دهد: «براساس مطالعه‌ای که در 19 کشور اروپایی، آمریکای شمالی و آمریکا انجام شد، محققان متوجه شدند بیش از 34 درصد از خانم‌ها و 29 درصد آقایان، تجربه تلخ سوءاستفاده‌های جنسی را به دلیل نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی در مورد مسائل جنسی داشته‌اند». متاسفانه سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده هر 5 دقیقه یک نفر به دلیل مسائل و مشکلات عاطفی و اجتماعی مرتبط با سلامت جنسی، دست به خودکشی می‌زند. بیشتر این افراد، همان کسانی هستند که تحت‌‌آزار، سوءاستفاده و شکست‌های جنسی قرار گرفته‌اند.» آزیتا گشتاسبی تاکید می‌کند: «ما با مشکلات و بحث‌های ضدونقیض زیادی برای آموزش مسائل جنسی در جامعه مواجه‌ایم. متاسفانه از یک سو بر لزوم آموزش‌های جنسی اصرار داریم و از سوی دیگر هنجارهای متضاد در این زمینه وجود دارد. یعنی از یک طرف نیاز جنسی را نیازی طبیعی می‌دانیم و از طرف دیگر، خانواده و جامعه از بدو تولد، افکار بچه‌ها را به‌ سمت و سویی می‌کشند که آنها مدام در ذهن خود احساس کنند نیاز جنسی یا حتی برقراری رابطه زناشویی، نوعی گناه و پیروی از نفسانیات است. تا زمانی که مرجع مناسبی برای آموزش جنسی نداشته باشیم، باید انتظار گرایش نوجوان‌های خود را به سمت منابع نادرست دریافت اطلاعات مانند اینترنت و ماهواره داشته باشیم. فرزندان ما باید در مدرسه و خانواده در چارچوب اخلاق، شرع و قانون درباره مسائل جنسی آموزش درست ببینند تا دچار سردرگمی نشوند و بدانند اگر مشکلی برایشان ایجاد شد، باید آن را با والدین خود در میان بگذارند تا بهترین راه‌حل ممکن، پیش رویشان قرار بگیرد. به‌طور کلی، آموزش مسائل جنسی، باعث ارتقای سلامت جنسی و پیشگیری از بیماری‌های مختلف و بارداری‌های ناخواسته می‌شود». 

لزوم آموزش مسائل جنسی برای پیشگیری از سوءاستفاده‌های جنسی

دکتر عفت‌السادات مرقاتی خویی،‌ دکترای تخصصی ارتقای سلامت جنسی معتقد است: «اگر نتوانیم با برنامه‌ریزی‌های صحیح، معاونت سلامت آموزش و پرورش را مجاب کنیم آموزش مسائل جنسی برای بچه‌ها از طریق منابع موثقی مانند کارشناسان کارآزموده در چارچوب اخلاق، شرع و قانون در مدارس ضروری است، باید منتظر باشیم که بچه‌هایمان روابط جنسی را پای کامپیوتر و از طریق سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف یاد بگیرند. آن‌وقت است که دیگر نمی‌توان کنترلی بر افکار و آموزه‌های آنها داشت و در چنین مواردی، متاسفانه باید شاهد افزایش روزافزون سوءاستفاده‌های جنسی از دختر و پسرهای نوجوانمان باشیم.» وی ادامه می‌دهد: «اگر نوجوان ما بداند حریم جنسی چیست،‌ بداند که سوءاستفاده جنسی تنها محدود به برقراری رابطه جنسی نمی‌شود و بداند که باید حریم فیزیکی خاصی بین خودش و دیگران برقرار کند،‌ آن وقت است که می‌تواند در برابر سوءاستفاده‌های جنسی احتمالی، عکس‌العمل مناسبی نشان دهد و درگیر مشکلات ناشی از این حادثه تلخ نشود». دکتر خویی می‌گوید: «آموزش مسائل جنسی در مدارس، باید براساس سن و نیاز دانش‌آموزان و به منظور شناخت نیازها و پیشگیری از آسیب رساندن به کودکان و نوجوانان باشد.» وی تاکید می‌کند: «آموزش‌دهندگان این مسائل باید در چارچوب ارزش‌ها، اصول دینی و اخلاقی باشند تا با شناخت کافی از خط قرمزها، بدانند چه چیزی را باید به بچه‌ها بگویند و چه چیزی را نه. به هر حال فرزندان ما برای پیشگیری از قرار گرفتن در معرض سوءاستفاده‌های جنسی به تربیت جنسی نیاز دارند».

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.