دلیل افزایش کوتاه قدی کودکان چیست؟

سلامانه :یک متخصص تغدیه گفت: فردی که به بلوغ زودس می‌رسد به لحاظ اینکه هورمون استروژن و پروزسترون در بدن افزایش پیدا می‌کند و بر رشد استخوانی اثر گذاشته و موجب بسته شدن صفحات استخوانی شده که به همین دلیل کوتاه قدی در این کودکان رایج است.
 
میترا زراتی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: دختران و پسرا چاق به دلیل اینکه چربی بافت‌های بدنشان زیاد است هورمونی به نان لپتین ترشح می‌شود که در هیپوفیز و هیپوتالاموس اثر بگذارد و بر ترشح هورمون‌های جنسی تاثیر مستقیم می گذارد و موجب ترشح که هورمون‌های جنسی شده و بلوغ زودرس بروز پیدا می‌کند.


وی گفت: فردی که به بلوغ زودس می‌رسد به لحاظ اینکه هورمون استروژن و پروزسترون در بدن افزایش پیدا می‌کند و بر رشد استخوانی اثر گذاشته و موجب بسته شدن صفحات استخوانی می‌شود به همین دلیل کوتاه قدی در این کودکان رایج است.


این متخصص تغذیه افزود: چاقی دوران کودکی باید مورد توجه قرار گیرد و افرادی که در خانواده خود کودکان چاق دارند باید توجه ویژه داشته باشند که چاقی پدیده‌های اجتماعی نامطلوبی را برای آنها در آینده ایجا می‌کند.

زراتی اضافه کرد: مادران به این نکته توجه کنند که کودکان خود را به پیاده روی عادت دهند و چربی در غذاهای طبخ شده ر ا کاهش داده همچنین مصرف غذاهای آماده را به حداقل برساند و در رژیم غذایی کودکانشان میوه و سبزی بیشتر قرار دهند.


وی یادآور شد: با شیوه زندگی صحیح می‌توان مانع بروز بلوغ زودرس در کودکان شویم و چاقی موجب بروز گوشه گیری در کودکان شده که اثرات روانی نامطلوبی را در کودکان به جا می گذارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.