مسمومیت غذایی بوتولیسم در صورت درمان به موقع منجر به مرگ نمی شود

سلامانه :عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: مسمومیت غذایی ˈبوتولیسمˈ در صورتی که به موقع درمان نشود، منجر به مرگ خواهد شد اما درمان به موقع بیمار را از مرگ حتمی نجات خواهد داد.

ˈمسعود مردانی در گفتگو با ایرنا، افزود: خطرناک و مهم ترین عفونت های ناشی از غذاهای کنسروی، بیماری بوتولیسم است که براثر سم موجود در کنسروهای تاریخ گذشته بروز می کند.

وی تصریح کرد: البته این نوع مسمومیت در افرادی که عادت به مصرف غذاهای کنسروی ندارند نیز دیده می شود.

مردانی تاکید کرد: افراد باید حتما غذاهای کنسروی را قبل از استفاده جوشانده و حرارت دهند چرا که عدم رعایت نکات اصولی در استفاده از این نوع مواد غذایی منجر به مرگ می شود.

این فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به علایم این مسمومیت، گفت: علامت های این نوع مسمومیت سه تا شش روز پس از مصرف مواد غذایی خود را نشان می دهد.

مردانی اضافه کرد: افرادی که دچار این مسمومیت شده اند، دچار خشکی دهان، دو بینی، افتادگی پلک، مشکل در تکلم و نارسایی تنفسی می شوند.

وی ادامه داد: شدت این علایم طوری است که بیمار مجبور به بستری شدن در بیمارستان شده و برای رفع تنگی نفس به دستگاه تنفسی متصل می شود.

مردانی تاکید کرد: هر فردی بعد از خوردن هر غذایی این علایم را مشاهده کرد باید بلافاصله به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و داروی آنتی توکسین بوتولیسم و ضد بوتولیسم را مصرف کند چرا که وارد شدن این دارو به بدن سبب خنثی شدن سم موجود در افراد بیمار می شود.

این استاد دانشگاه رعایت مسائل بهداشتی در استفاده از مواد غذایی را در جلوگیری از مسمومیت های غذایی حائز اهمیت دانست و گفت: افراد در استفاده از کنسروها باید دقت داشته باشند تا بسته بندی مواد کنسرو شده باد نکرده و تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.

مردانی اضافه کرد: بسته بندی مواد کنسرو شده باید 15 تا 20 دقیقه در آب جوش قرار گرفته و حرارت کافی ببیند.

وی تاکید کرد: همه مواد غذایی کنسروی اعم از ماهی، لوبیا چیتی،نخود فرنگی، قرمه سبزی و غیره باید جوشانده شود.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم اضافه کرد: در صورتی که فردی در تهران دچار این بیماری شد به بیمارستان لقمان حکیم که بزرگترین مرکز برای درمان مسمومیت ها است، مراجعه کند چرا که این مرکز به تمام لوازم مرتبط به این بیماری مجهز است.

مردانی ادامه داد: سالانه تعداد بسیاری از افراد به دلیل مسمومیت بوتولیسم به بیمارستان لقمان حکیم مراجعه می کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.