حدود ۷۵۰ هزار نفر در ایران صرع دارند/ معضل آمار در بیماری‌ها به بار فرهنگی بر می گردد

سلامانه : تصادفات و حوادث جاده ای بسیار در کشور و همچنین ازدواج فامیلی تخمین زده شده به طور متوسط بیانگر750 هزار نفر مبتلا به صرع در ایران است.

دکتر حمیده مصطفایی در  آستانه برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران  افزود: اگر متوسط جمعیت خانواده ها را چهار نفر در نظر بگیریم حدود 160 میلیون نفر در جهان و حدود 3 میلیون نفر در ایران به نوعی با این اختلال در گیر هستند.

مصطفایی با بیان اینکه بر اساس آمارها نیم تا یک درصد افراد هر جامعه به اختلال صرع مبتلا هستند که البته آمار دقیق صرع در ایران وجود ندارد.

مدیر عامل انجمن صرع ایران ادامه داد: یکی از مشکلات مهم در شناسایی صرع بار فرهنگی است که مانع از این می شود که افراد بتوانند به راحتی مسیر درمان را طی کنند.

به گفته وی کتمان کردن خانواده ها از وجود صرع کودکانشان و همچنین تصورات غلطی که از صرع در جامعه وجود دارد مانع بزرگی است تا درمان به شکل درستی صورت گیرد.

مصطفایی گفت :بار فرهنگی صرع از بار بیماری صرع بیشتر است و همین موضوع مانعی است که مسیر درمان با اختلال و حواشی اجتماعی و فرهنگی تحت الشعاع قرار گیرد.

مدیر عامل انجمن صرع ایران یاد آور شد : صرع از قدیمی ترین بیماری های شناخته شده بشر است و بسیاری از افراد معروف در جهان مانند منگوک و ناپلئون بناپارت مبتلا به این اختلال بودند.

وی ادامه داد:این بیماری نیازمند درمان طولانی مدت است و خانواده ها ناچار هستند که هزینه های زیادی را برای تهیه داروی این بیماران تقبل کنندکه برخی از داروها تحت پوشش بیمه ای قرار دارند و سایر داروها تاکنون مورد حمایت سازمان های بیمه گر نبوده اند.

مصطفایی اظهار کرد: درمان صرع یک تا 3 سال حداقل طول می کشد و در این مدت بیماران باید داروهای ضد تشنج استفاده کنند و هرگز نباید یکباره داروها را خود سرانه قطع کنند.

مدیر عامل انجمن صرع ایران توضیح داد:خرافاتی زیادی در خصوص بیماری صرع در جامعه وجود دارد که البته باید به صراحت گفت این اختلال ربطی به جن، تاوان گناه و نظایر آنها ندارد و این مشکل ناشی از عملکرد مغز انسان است . چنانچه بسیاری از بزرگان نظیر ونسان ونگوک و ناپلئون بناپارت مبتلا به این اختلال بودند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.