ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی بدون اخذ پروانه مربوطه ممنوع است

سلامانه : مدیرکل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور سازمان ثبت احوال گفت: ازدواج زنان ایرانی با تبعه خارجی بدون رعایت ماده 1060 قانون مدنی و اخذ پروانه زناشویی ممنوع است.

 به گزارش ایرنا از سازمان ثبت احوال، «احسان پورمنتی» با بیان اینکه ثبت ازدواج برای زوجین و فرزندان آنان آثار حقوقی، مالی و اجتماعی به همراه دارد، افزود: به همبن دلیل است قانونگذار بر ثبت ازدواج تاکید کرده و حتی در قانون مجازات اسلامی برای عدم ثبت ازدواج دائم مجازات در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در صورت عدم ثبت ازدواج و بروز اختلاف، معمولا زنان از لحاظ نفقه، مهریه، ارث و نسب فرزندان با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

پورمنتی گفت: از آنجا که در ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، یک طرف عقد، خارجی است، ثبت ازدواج آنان برای دفاع از حقوق زن ایرانی بسیار مهم و ضروریست.

مدیرکل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور سازمان ثبت احوال با بیان اینکه زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی باید پروانه زناشویی دریافت کنند، افزود: پروانه زناشویی در داخل ایران را مقامات وزارت کشور (استانداری ها) و خارج از کشور را روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران صادر می کنند.

وی تاکید کرد: اگر بانوان ایرانی بدون رعایت قوانین و مقررات مربوطه و مشاوره های حقوقی اقدام به ازدواج با اتباع بیگانه کنند، برخی مشکلات حقوقی از جمله نبود ضمانت اجرای قانونی و رسمی تعهدات برای پایبندی زوج به ادامه زندگی و نیز بلاتکلیفی وضع هویتی فرزندان آنان به وجود خواهد آمد، زیرا در قوانین کنونی یکی از شروط اصلی دریافت شناسنامه برای فرزندان متولد از مادران ایرانی و پدران خارجی، ثبت ازدواج والدین آنها است.

مدیرکل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور سازمان ثبت احوال با بیان اینکه بیشترین میزان ازدواج های بدون پروانه زناشویی با اتباع بیگانه در مناطق مرزی و دورافتاده است، بی اطلاعی از قوانین را مهمترین عامل در وقوع این نوع ازدواج ها عنوان کرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.