بخورنخورهای شیردهی

سلامانه :شیردهی یكی از دوره‌هایی است كه در آن بدن به انرژی و موادمغذی بیشتری نیازمند است. البته عادت‌های غذایی متعددی می‌تواند بر حجم شیر تاثیر مثبت بگذارد و سلامت مادر و كودك را تضمین كند...

به گزارش هفته نامه سلامت٬ خوردن برخی خوراكی‌ها حجم شیر را كاهش می‌دهد و عوارضی برای نوزاد دارد. به بهانه روز جهانی شیرمادر، یعنی 10 مرداد ماه، موضوع پوسترمان را به این عادت‌های غذایی اختصاص داده‌ایم. این عادت‌ها به دو گروه خوب و بد تقسیم شده‌اند كه خوب‌ها، بهتر است تكرار و بدها حذف شوند.

9 عادت به ضرر شیردهی

قهوه نخورید: قهوه، چای و نوشابه‌های كولا‌دار به دلیل كافئینی كه دارند، باعث بی‌قراری و بی‌خوابی نوزاد می‌شوند به همین دلیل آنها را ننوشید.

 

مصرف شكلات را به حداقل برسانید: شكلات هم كافئین دارد. به‌طوری كه 30 گرم شكلات تلخ دارای 5 تا 35 میلی‌گرم كافئین است. به همین دلیل توصیه می‌شود در این دوران میزان شكلات مصرفی‌تان را به حداقل ممكن برسانید.

 

بروكلی خام نخورید: بروكلی و حتی گل‌كلم از سبزی‌های نفاخ هستند و باعث بی‌قراری و دل‌دردهای كولیكی در نوزاد می‌شوند. به همین دلیل بهتر است بروكلی خام میل نكنید بلكه انواع بخارپز شده آن را تهیه و در حجم كم مصرف كنید.

 

سیر را فراموش كنید: بررسی‌ها نشان داده‌اند خوردن سیر طعم شیر مادر را تغییر می‌دهد و ممكن است باعث امتناع نوزاد از خوردن شیر شود. به همین دلیل توصیه می‌شود نه تنها سیر بلكه تمام غذاهایی كه با سیر یا پودر آن تهیه شده‌اند، مصرف نكنید. حتی پیاز هم بهتر است در این دوران، كمتر استفاده شود.

 

مركبات نخورید: این میوه‌ها با اینكه سرشار از ویتامین C هستند، باعث بی‌قراری نوزاد و حتی بروز دانه‌های قرمز رنگی روی پوستش می‌شوند به همین دلیل بهتر است كمتر آنها را میل كنید. البته برای تامین ویتامین یادشده خوردن انبه اشكالی ندارد.

 

آلو بهتر است مصرف نشود: این میوه خاصیت ملین دارد به همین دلیل بهتر است مادران این میوه را مرتب در برنامه غذایی روزانه‌شان نداشته باشند. 

 

غذاهای تند و ادویه‌دار نخورید: خوردن غذاهای تند و ادویه‌دار هم طعم شیر را تغییر می‌دهند و هم باعث بی‌قراری و نق زدن بی‌مورد نوزاد می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود غذاهای‌تان را با آبلیمو طعم‌دار كنید نه با ادویه فراوان. 

 

بادام زمینی آلرژی‌زاست: این مغز آلرژی‌زاست به همین دلیل توصیه می‌شود در برنامه غذایی مادر وجود نداشته باشد زیرا تركیب‌های آلرژن موجود در آن ممكن است برای نوزاد ایجاد حساسیت كند.

 

جعفری میل نكنید: این سبزی حجم شیر را كم می‌كند به همین دلیل بهتر است در برنامه غذایی مادر نباشد.

9 عادت به نفع شیردهی

منابع امگا3 بخورید: بهتر است منابع غذایی حاوی امگا3 در این دوران سهمی در رژیم‌غذایی داشته باشند زیرا دریافت این ماده مغذی به تكامل مغز و سیستم عصبی نوزاد كمك می‌كند، بنابراین منابع آن كه شامل انواع ماهی به‌خصوص ماهی آزاد و تن است، حداقل 2 بار در هفته میل كنید.

 

آب بنوشید: بررسی‌ها نشان داده‌اند خانم‌ها در دوران شیردهی به 3 تا 4 لیتر آب نیاز دارند و باید حداقل 2 لیتر آب در روز بنوشند. مصرف انواع مایعات و نوشیدنی‌ها می‌تواند از كمبود آب پیشگیری كند.

 

شیر را فراموش نكنید: در دوران شیردهی خانم‌ها به 3 تا 4 واحد لبنیات نیاز دارند. این موادغذایی منابع پروتئین، كلسیم، ویتامین D و مایعات هستند. خوردن شیر و ماست به‌وسیله مادر می‌تواند موادمغذی‌ای را به نوزاد برساند كه به روند رشدش كمك می‌كنند.

 

گوشت بخورید: بهتر است گوشت قرمز بدون چربی میل كنید زیرا نیاز بدن به پروتئین و ویتامین B12 در این دوران افزایش می‌یابد. در ضمن نیاز به انرژی نیز در دوران شیردهی زیاد است، به همین دلیل توصیه می‌شود منابع آهن مصرف شوند زیرا دریافت آهن و پیشگیری از كمبود آن، تامین‌كننده انرژی مورد نیاز بدن خواهدبود.

 

برنج قهوه‌ای را انتخاب كنید: برنج از موادغذایی‌ای است كه انرژی را تامین می‌كند و حجم شیر را افزایش می‌دهد. البته توصیه می‌شود نوع قهوه‌ای آن را مصرف كنید.

 

جو را فراموش نکنید: جو از موادغذایی‌ای است كه باعث آرامش مادر می‌‌شود و به تولید شیر كمك می‌كند. این ماده غذایی باعث ترشح هورمون اكسی‌توسین می‌شود كه در تولید شیر دخیل است، بنابراین خوردن سوپ جو، نان جو و هر غذایی كه از جو تهیه شده است، به شما توصیه می‌شود. 

 

اسفناج میل كنید: اسفناج از سبزی‌های منبع مناسب ویتامین K ،A و اسیدفولیك است. در ضمن، فیتواستروژن دارد كه دریافت آن بافت پستان را تقویت و به روند شیردهی كمك می‌كند. پس بورانی اسفناج را فراموش نكنید.

 

آب هویج بنوشید: بررسی‌ها نشان داده‌اند نوشیدن آب هویج قبل از ناهار به تقویت شیردهی و افزایش حجم شیر كمك می‌كند. هویج از سبزی‌های مغذی سرشار از بتاكاروتن و فیتواستروژن‌هاست. به همین دلیل نوشیدن آب آن به روند شیردهی كمك می‌كند و عادت به خوردن آن به خانم‌های شیرده توصیه می‌شود.

 

زردآلو را فراموش نكنید: خوردن این میوه به‌خصوص نوع خشك آن برای حفظ تعادل هورمون‌هایی كه در روند شیردهی موثر هستند، توصیه می‌شود. به علاوه، عادت به خوردن آن به افزایش حجم شیر نیز كمك می‌كند و به دلیل داشتن تریپتوفان، سطح پرولاكتین را در حد مناسب نگه می‌دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.