افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید از مصرف متفورمین پرهیز کنند

سلامانه : متفورمین دارویی است که به‌صورت معمول برای کنترل دیابت نوع 2 استفاده می‌شود و میزان قند خون را تنظیم می‌کند. اما این دارو برای همه افراد نمی‌تواند کارکرد خود را داشته باشد و پزشکان باید در تجویز آن دقت ویژه‌ای به خرج دهند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از medicalnewstoday، بر اساس آخرین تحقیقات انجام‌شده افرادی که به کم‌کاری تیروئید مبتلا هستند نباید از متفورمین استفاده کنند، زیرا این قرص موجب کمتر شدن سطح هورمون تیروئید آن‌ها می‌شود. تنظیم متابولیسم در بدن به عهده هورمون تیروئید است و که اکثر اعضای بدن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. کمبود سطح این هورمون در بدن موجب بروز مشکلات جدی بسیاری از قبیل بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

از طرف دیگر متفورمین قرصی است که یا به‌صورت تکی و یا همراه با سایر داروها مانند انسولین برای افراد مبتلابه دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. بیماری که در صورت عدم کنترل خطر سکته‌های قلبی و مغزی را به‌شدت افزایش می‌دهد. اما مجموع این عوامل باعث نمی‌شود که متفورمین برای همه بیماران چنین کارکردی داشته باشد، مخصوصاٌ بیمارانی که مشکلات دیگری از قبیل کم‌کاری تیروئید در آن‌ها دیده می‌شود.

در این گروه از بیماران مصرف متفورمین باعث می‌شود که سطح هورمون تیروئید آن‌ها تا 55 درصد کاهش یابد و بیماری آن‌ها را تشدید کند. البته این عارضه در مورد افرادی که از نظر تیروئیدی هیچ مشکل خاصی ندارند مصداقی پیدا نمی‌کند و آن‌ها بدون نگرانی می‌توانند داروهای خود را استفاده کنند.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

2 + 16 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
تلگرام سلامانه