سلامت دختران و زنان یکی از دغدغه های مهم در عرصه بین المللی است

سلامانه : معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت:امروزه سلامت دختران و زنان یکی از دغدغه های بسیار مهم در عرصه بین المللی است زیرا زنان و دختران در بسیاری از جوامع قربانی اشکال مختلف خشونت و تبعیض که ریشه در عوامل فرهنگی و اجتماعی دارد، هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده، ˈشهیندخت مولاوردی ˈدر پنجمین کنگره سراسری انجمن علمی سرطان های زنان ایران افزود: حق سلامت یکی از حقوق اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و مورد توافق و اجماع همه جوامع و فرهنگ هاست.

وی با چند بعدی دانستن مساله سلامت اظهار داشت: اقدامات انجام شده برای ارتقای سلامتی باید به تمام جوانب سلامت فردی و اجتماعی توجه داشته باشد. 

معاون رییس جمهور با اشاره به اتخاذ رویکردی نوین از سوی سازمان جهانی بهداشت در راستای ارتقای سلامت زنان و دختران در سراسر جهان ادامه داد: این سازمان اقداماتی در زمینه جنسیت، برابری و حقوق انسانی انجام داده و بنا به اذعان سازمان جهانی بهداشت ، این رویکرد باید در تمامی فعالیت های آن انعکاس یابد.

وی یادآور شد: در این میان همکاری های فنی، سیاستهای مبتنی بر گفتمان، هنجارسازی و استانداردسازی و تقسیم وظایف و مسئولیت ها میان تمامی بازیگران در عرصه بین الملل مورد تأکید قرار گرفته و از دولتها درخواست شده در تمامی سیاستهای خود در زمینه سلامت به این موضوع کلیدی توجه کنند.

به گفته وی، زنان در جامعه امروز به دلیل داشتن نقشهای چندگانه با شرایط ویژه ای مواجه هستند از این رو با شناخت بهتر مؤلفه های موثر در سلامت، می توانند به ارتقای سطح سلامت خانواده و جامعه کمک کنند.

مولاوردی تقسیم نابرابر قدرت میان زن و مرد، هنجارهای اجتماعی به سبب کاهش فرصت های آموزشی و شغلی زنان، تمرکز انحصاری بر نقش باروری زنان و عدم توجه به دیگر ابعاد وجودی آنان و اعمال بالفعل یا بالقوه خشونت جسمی، جنسی و روانی علیه زنان و دختران را از عوامل تهدید کننده سلامت آنان برشمرد .

وی افزود: نظام جامع ارتقای سلامت باید به ابعاد مختلف و فاکتورهای دخیل در سلامت توجه لازم را داشته باشد تا زنان بتوانند با اتکای به آن از حقوق اجتماعی خود دفاع کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: علیرغم وجود آمارهای امیدوارکننده در حوزه سلامت زنان و شاخصهای مرتبط، هنوز تا سطح ایده آل و مطلوب سلامت از نظر جسمی، روحی و معنوی و روابط اجتماعی به عنوان یک تعریف جامع از سلامت فاصله وجود دارد.

مولاوردی با تأکید بر توجه به عوامل اجتماعی تاثیرگذار بر سلامت زنان و مسایلی از قبیل تئوری های توانمندسازی زنان و مداخله گروهها و اقشار در این زمینه تصریح کرد: در این نگاه توجه به خلاهای قانونی و حقوقی و شبکه های اجتماعی حمایتگر باید جایگاه ویژه ای داشته باشد، لذا برنامه ریزی و انجام اقدامات عملی در جهت تامین و ارتقای سلامت زنان با رویکردی جنسیتی و ایجاد فرصت های برابر برای آنها راهکاری منطقی برای رفع معضلات بهداشتی سلامتی زنان است.

وی با بیان اینکه در برنامه دولت یازدهم ارتقای سلامت از طریق هماهنگی و پایش مداوم مورد توجه قرار گرفته، افزود: موضوع سلامت زنان همواره از دغدغه متولیان امور زنان در تمامی دوره ها بوده است.

به گفته مولاوردی، برگزاری دوره های آموزشی، انجام پروژه های پژوهشی با همکاری مراکز علمی – پژوهشی و سازمان های غیردولتی، انتشار کتب و مقالات مرتبط با موضوع سلامت و تدوین سند توسعه سلامت زنان در چارچوب ماده 230 قانون برنامه پنجم توسعه و نیز غربالگری سرطان پستان با اولویت زنان سرپرست خانوار با همکاری وزارت بهداشت، کمیته امداد و سازمان بهزیستی طی سالهای 88 – 85، از جمله این اقدامات است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه برخورداری از سلامت حق همه انسانها و سلامت، محور و پیش شرط تحقق توسعه پایدار است،اظهار داشت: این معاونت از طریق تعامل با متولیان نظام سلامت و انجام حمایت های لازم، اجرای برنامه های مرتبط با سلامت زنان و به تبع آن خانواده را با اهدافی همچون ارتقای سطح پیشگیری در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی در دوره های مختلف عمر، ترویج سبک زندگی سالم، توانمندسازی و افزایش آگاهی های عمومی و شناسایی و کاهش تاثیرات منفی مؤلفه های تاثیرگذار بر حوزه سلامت را در دستور کار خود دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.