۷۰ درصد مبتلایان به لک و پیس درمان می‌شوند/ تخریب سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست عامل لک و پیس

سلامانه : یک متخصص پوست و مو با تأکید بر درمان 70 درصد مبتلایان به لک و پیس تخریب سلو‌ل‌های رنگدانه‌ساز پوست را عامل این بیماری دانست.

 محمد رضوانی متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: بیماری برص یا لک و پیس بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست یعنی ملانوسیت‌ها حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

وی افزود: از آنجا که به ازای هر 10 تا 15 سلول که ساختمان پوست را تشکیل می‌دهند یک سلول رنگدانه‌ساز وجود دارد زمانی که این سلول تولید رنگدانه نکند بخش مورد نظر پوست رنگ نخواهد داشت و سفید می‌شود.

این متخصص پوست و مو خاطر نشان کرد: مثل این موضوع را در افرادی که دچار سوختگی می‌شوند مشاهده می‌کنیم یعنی چنانچه سلول رنگدانه‌ساز پوست از بین رفته باشد در محل سوختگی جوشگاه یا محل زخم سفیدی ایجاد می‌شود چرا که سلول رنگدانه‌ساز وجود ندارد.

وی گفت: این لک و پیس‌ها عموماً خود را در مجاورت حفره‌های بدن مانند بینی، گوش، چشم، دهان و غیره و همچنین روی برجستگی‌های استخوانی آرنج، زانو و برجستگی‌های روی دست نشان می‌دهد.

این متخصص پوست و مو خاطر نشان کرد: لک و پیس‌ها می‌توانند سطوح کم تا سطوح گسترده از پوست را درگیر کنند.

رضوانی تأکید کرد: درمان لک و پیس سه مرحله دارد در مرحله اول دارودرمانی و استفاده از کورتون‌ها و مرحله دوم استفاده از درمان‌های تابشی یعنی اشعه ماوراء بنفش و لیزر است تا بدین وسیله سلول‌های رنگدانه‌ساز اطراف محل لک و پیس برای مهاجرت به محل تحریک شود.وی مرحله سوم درمان را سلول‌درمانی دانست که در این روش سلول‌های دیگری را به محل انتقال می‌دهیم .

رضوانی تاکید کرد: بر اساس رفرنس‌ها و کتاب‌های مرجع این بیماری در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود که شاید علت این امر مراجعه بیشتر خانم‌ها برای درمان باشد.

وی تاکید کرد: با استفاده از روش‌های فوق حدود 70 درصد مبتلایان قابل درمان هستند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.