باید بر مفهوم اجتماعی شدن سلامت بیشتر تأکید کنیم

وزیر کار و رفاه: روسپی‌گری یک واقعیت اجتماعی است که جامعه آن را نمی‌بیند/ مشکلات سلامت با پاشیدن پول حل نمی‌شود

وزیر کار و رفاه: روسپی‌گری یک واقعیت اجتماعی است که جامعه آن را نمی‌بیند/ مشکلات سلامت با پاشیدن پول حل نمی‌شود

سلامانه : وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی انتشار پانصد شماره از یک نشریه را در تلاطم‌های جامعه ایران کاری بسیار مشکل عنوان کرد و گفت: «بنده روزنامه‌نگار بودم و برای احترام به رسانه اینجا جمع شدیم و امیدواریم که شمارگان این نشریات به 5000 و 10000 برسد.»


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، علی ربیعی در مراسم انتشار پانصدمین انتشار روزنامه سپید و  هفته‌نامه سلامت و مراسم تجلیل از دکتر حسین ملک افضلی که با حضور بیش از 2 هزار و پانصد نفر از چهره‌های جامعه پزشکی، مسئولان مختلف، اساتید دانشگاه و هنرمندان در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، بابیان اینکه اینجا جمع شده‌ایم برای احترام به یک انسان شریف که پایه‌گذار پزشکی اجتماعی و ورود جامعه‌شناسی در عرصه سلامت است، گفت: «انسانیت ما با چه سنجیده می‌شود؟ علامه جعفری درجایی می‌گوید انسانیت ما به‌اندازه تأثیری است که در زندگی دیگران و جامعه خود داریم. درواقع ترازوی سنجش انسانیت رنجی است که از مردم کم می‌کنیم.»


وی با اشاره به بیرون ماندن و دوری خود از دانشگاه در سال 84 به دلایلی اضافه کرد: «در آن زمان به کارخانه یکی از دوستان رفتم تا با حضور در جمع کارگران سرخود را گرم‌کنم و درعین‌حال کارها و یادداشت‌برداری‌های کتابم را بردارم. در این راه حرص می‌خوردم و خیلی کار می‌کردم. در آن زمان صبحانه و ناهار من مقداری نان جو و پنیر و چای شیرین بود. روزی یکی از کارگران افغانی که متوجه شده بود من کارگر نیستم پیش من آمد و گفت که مهندس با این غذایی که تو می‌خوری همه آنچه در سال‌های عمرت می‌خوری به 2 میلیون تومان نمی‌رسد پس این‌همه حرص و ناراحتی برای چه؟ من در آنجا از این حرف درسی گرفتم که هیچ‌گاه در زندگی فراموش نخواهم کرد. آنچه می‌گیریم و آنچه زندگی می‌کنیم همان است که برادر افغانی من گفت.»


وی با اشاره به تعبیر دکتر محسنیان راد که رسانه را یک جامعه خواند، افزود: «امروز رسانه تنها یک فرستنده پیام و پروپاگاندا در اختیار دولت‌ها نیست. بلکه مفاهیم جدیدی همچون رسانه شهروندی و رسانه مشارکتی وارد عرصه ارتباطات شده‌اند. وزیر کار با بیان اینکه مسئله امروز ما مسئله مصرف ملزومات پزشکی و ارتباطات سلامت است، گفت: «ارتباطات بین ذی‌نفعان سلامت و فرهنگ سلامت مسائل مهمی است و بهداشت اجتماعی ما به مفهوم جامعه توجه کند.»


وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بابیان اینکه بحث مطبوعات و رسانه بیشتر از آنکه موضوع پیام‌رسانی مطرح باشد یک بحث اجتماعی است، خاطرنشان کرد: «ارتباطات سلامت مفهومی گسترده است. بیش از 75 درصد پیامدهای نظام سلامت خارج از حوزه سلامت است و مسائلی مانند تغذیه، فقر، سبک زندگی، آسیب‌های محیط کار، محیط‌زیست و سبک رانندگی امور اجتماعی مؤثر بر موضوع سلامت هستند.»


وزیر کار با تأکید بر اینکه باید بر مفهوم اجتماعی شدن سلامت بیشتر تأکید کنیم، گفت: «بحث روابط اجتماعی ما فقط بحث درمان نیست، اعتیاد کراک روابط جنسی این‌ها بحث‌ها واقعیت‌های اجتماعی است. روسپی‌گری یک واقعیت اجتماعی است که جامعه نمی‌بیند، اصلاً صورت‌مسئله را قبول ندارد و نمی‌خواهد ببیند. این‌ها واقعیت‌های اجتماعی است که باید برای آن چاره‌جویی کنیم و برای آن‌ها برنامه داشته باشیم همان‌طور که برای فقر غذایی و آموزش و درمان برنامه‌ریزی کردیم.»


ربیعی طرح تحول سلامت را یکی از آرزوهای امام و رهبری برشمرد و خاطرنشان کرد: «خوشحالیم که هم‌اکنون بیش از 7 میلیون از فقرای اجتماعی و حاشیه‌نشینان شهری که به درمان مناسب دسترسی نداشتند امروز صاحب دفترچه شده‌اند.»


وی بابیان اینکه مشکلات سلامت با پاشیدن پول حل نمی‌شود، تصریح کرد: «باید اجتماعی شدن سلامت و فرهنگ و رفتار سلامت را مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم طرح تحول سلامت را با موفقیت اجرا کنیم.»


ربیعی بابیان اینکه امروز موفق شدیم 7 میلیون و 350 هزار نفر از کم صداترین و افراد خاموش‌ترین افراد جامعه را بیمه کنیم، گفت: این در حالی است که در ابتدای شروع طرح بسیاری به ما می‌گفتند این کار را برای 20 هزار نفر هم نمی‌توان انجام داد.»


وی با سپاسگزاری از دکتر ملک‌افضلی به دلیل نیم‌قرن تلاش و طرح‌هایی که در دوران جنگ اجرا کرد، یادآور شد: «ایشان در کمیته راهبردی بهزیستی عضویت داشتند و به‌شدت پیگیر بحث‌ها و مسائل مربوط در این زمینه بودند.»


ربعی بابیان اینکه ملک افضلی پای جامعه‌شناسی را به پزشکی و سلامت باز کرد متشکریم، گفت: «تقدیر می‌کنیم از کسانی که به‌جایی رسیدند که بتوان نشان داد که جامعه ما باز است تا همه در آن اثربخش باشند.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • امید دوشنبه, 8 دی 1393 - ساعت : 09:00:36
    جامعه آنرا میبیند و نیاز به محلهائی معلوم و مشخص برای مشغول بودن چنین افرادی را لمس میکند. این شما مسئولین هستید که چشم و گوشتان را به روی واقعیتها بسته اید!!!!