قلب سالم با مصرف سویا قبل از یائسگی

قلب سالم با مصرف سویا قبل از یائسگی

سلامانه : مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که گنجاندن سویا در رژیم غذایی به‌ویژه پیش از رسیدن به یائسگی برای سلامت قلب زنان مفید است.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از medical news today بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ زنان در آمریکا است به‌طوری‌که در سال 2009 از هر 4 زن 1 زن براثر بیماری قلبی جان خود را از دست دادند. مطالعه‌ای در سال 2011 اهمیت رژیم غذایی همراه با سویا برای جلوگیری از سرطان پروستات را تأیید کرده بود. حالا تحقیقی جدید توسط محققان مدرسه عالی پزشکی ویک فارست می‌خواهد بداند آیا وجود سویا در غذا می‌تواند از تصلب شرایین نیز محافظت کند؟ تصلب شریان عامل خطری برای بیماری قلبی است که به‌موجب آن مواد چرب با محدود کردن جریان خون شریان‌ها را مسدود می‌کنند.


محققان برای پاسخ به این سؤال میمون‌هایی را که هنوز به سن یائسگی نرسیده بودند آزمایش کردند و دو نوع غذا یکی حاوی پروتئین حیوانی و دیگری سرشار از دانه‌های سویا به آن‌ها دانند. پس از خارج کردن تخمدان‌های میمون‌ها و به‌نوعی یائسه کردنشان به دو گروه از آن‌ها غذاهایی حاوی سویا و به دو گروه دیگر پروتئین حیوانی دادند. در پایان 34 ماه محققان مشاهده کردند میمون‌هایی که قبل و پس از یائسگی رژیم غذایی آن‌ها با سویا همراه بود میزان کلسترول خوبی داشتند درحالی‌که آن‌هایی که پس از یائسگی سویا خورده بودند سطح کلسترولشان به‌طور معناداری بهبود پیداکرده بود.


این یافته‌ها حاکی از این است که پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب با سویا پیش از یائسگی یا بلافاصله پس‌ازآن می‌تواند برای سلامتی قلب مفید باشد. مهم است که زنان پیش از یائسگی به‌سلامتی قلبی عروقی خود رسیدگی کنند و همه این‌ها به شروع عادات غذایی سالم بستگی دارد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.