نخوردن صبحانه در کودکی: دیابت نوع دوم در بزرگ‌سالی

نخوردن صبحانه در کودکی: دیابت نوع دوم در بزرگ‌سالی

سلامانه : مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد کودکانی که صبحانه نمی‌خورند نسبت به انسولین مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از Daily Mail خوردن منظم صبحانه می‌تواند محافظه مناسبی در مقابل دیابت نوع دوم باشد. محققان بریتانیایی می‌گویند بچه‌هایی که هرروز صبحانه نمی‌خورند شانس خود را برای رشد و گسترش نوع دوم بیماری دیابت در سنین بالاتر افزایش می‌دهند.


یکی از عوامل کلیدی در بیماری دیابت مقاومت در برابر انسولین است که صبحانه نخوردن احتمال بروز این فاکتور را بالا می‌برد. محققان با مشاهده بیش از 4 هزار دانش‌آموز ابتدایی بریتانیایی 9 و 10 ساله به این نتیجه رسیدند بچه‌هایی که وعده صبحانه خود را نمی‌خوردند نشانگرهای خونی مرتبط با دیابت را در مقایسه با کسانی که از این وعده طفره نمی‌روند دارند. این افراد پس از نخوردن صبحانه میزان انسولین بالاتری داشتند و بدن آن‌ها برای پاسخ‌دهی به این هورمون که وظیفه تنظیم قند را در جریان خون دارد کم‌توان‌تر بود. این بچه‌ها فشارخون بالاتری نیز در مقایسه با آن‌هایی که صبحانه خوردند داشتند.


به گفته محققان خوردن منظم صبحانه به‌ویژه مصرف غلات سرشار از فیبر می‌تواند سریع‌تر با ایجاد و گسترش ریسک دیابت نوع دوم مقابله کند. هرچند دلیل اصلی این ارتباط یافت نشده است اما دانشمندان احتمال می‌دهند که نخوردن یک صبحانه سالم احتمال خوردن غذاهای پرچرب در باقی روز را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که پزشکان معتقد هستند نخوردن صبحانه منجر به‌اضافه وزن هم می‌شود چراکه الگوی غذا خوردن در باقی روز را تعیین می‌کند. خوردن صبحانه در هرروز صبح احتمال خوردن لقمه‌های غذایی سنگین انرژی‌زا و چرب را در ساعات باقی‌مانده روز کاهش می‌دهد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.