هشدار درباره آفت تاخیر فرزند‌آوری زوجین

سلامانه :دکترای تخصصی طب سنتی ایران با هشدار نسبت به آفت تاخیر فرزند‌آوری زوجین، از انتظار ویزیت یکساله مراکز ناباروری انتقاد کرد و گفت: زوج‌های نابارور با توجه به سن‌شان باید اول به سراغ درمان‌ طبیعی بروند و بعد به سراغ درمان‌ هورمونی بروند.

مژگان تن‌ساز در گفت‌وگو با تسنیم، درباره ضرورت‌های جمعیتی براساس سیاست‌های جمعیتی کشور و چگونگی بهره‌گیری از درمان‌های ناباروی از طریق طب سنتی اظهار داشت: نخستین توصیه به افرادی که هنوز ازدوج نکردند این است که در گام نخست باید ازدواج کنند و بعد از ازدواج باید بدانند که ثمره ازدواج داشتن فرزند است و به هیچ عنوان تحصیلات، مسکن و چیزهای جانبی جای فرزند را نمی‌گیرد و یکی از پایه‌های اساسی ازدواج برای آرامش تولید نسل است البته نسل سالم.


نباید به بهانه تحصیل و کمبود درآمد و تربیت کودک، فرزندآوری به تاخیر بیفتد
وی افزود: البته برخی از ترس تربیت فرزند یا نگهداری آن به کمک‌های غیبی معتقد نیستند که وقتی یک فرزند در خانه‌ای متولد می‌شود درهای رحمت باز می‌شود و واقعاً همه چیز از جمله وقت و درآمدشان برکت پیدا می‌کند و واقعاً باید فرزندآوری به تاخیر نیفتد. زیرا مثلاً تحصیل را می‌توان در سن 45 سالگی نیز انجام داد و در سن بالا نیز می‌توان کار کرد ولی فرزندآوری در سن بالا مشکل است و حوصله تربیت فرزند نیز کمتر می‌شود و باید تفاوت سنی مادر و کودک را نیز در نظر داشت. به همین دلیل به بهانه‌های مختلف نباید فرزندآوری به تاخیر بیفتد. زیرا براساس علم تخصصی زنان و نازایی؛ قدرت باروری آنان در سنین بالا پائین می‌آید.


تاخیر انداختن فرزند‌آوری از هر جنبه‌ای، آفتی دارد
تن‌ساز تصریح کرد: در این زمینه از هر جنبه‌ای به تاخیر انداختن فرزند‌آوری نگاه کنیم یک آفتی وجود دارد و باید افراد بعد از ازدواج در یک زمان معقولی فرزنددار شوند و این مسئله به سن والدین نیز بستگی دارد و اگر زوج‌ها در سنین بالا هستند نباید از فرزندآوری جلوگیری کنند ولی اگر در سنین 22 سالگی هستند می‌توان یکی، دو سال فرزند‌آوری را به تاخیر انداخت.

 

وی ادامه داد: در مورد زوج‌های نابارور نیز با توجه به سن‌شان باید اول به سراغ درمان‌های طبیعی رفت و از درمان انواع هورمونی پرهیز کرد زیرا اینگونه درمان‌ها بدن آنها را دچار تغییر می‌کند بنابراین آنها باید با تغییر مزاج خود بحث درمان ناباروری را به صورت طبیعی شروع کنند، ولی اگر سن زوج‌های نابارور بالا بود بهتر است در کنار درمان‌های طبیعی به درمان‌های دارویی و جدید نیز به صورت همزمان بپردازند تا شانس باروری را از دست ندهند. زیرا گاهی شانس آن تخمکی که در IVF فریز می‌کنند از دست بدهند.


انتقاد از انتظار ویزیت یکساله مراکز ناباروری
تن‌ساز در توصیه‌های به مسئولان درباره پیشنهاداتی برای تسهیل درمان ناباروی در کشور براساس سیاست‌های جدید جمعیتی عنوان کرد: براین اساس راه‌اندازی مراکز ناباروری الزامی است به طوری که فعالیت‌های این مراکز برای افرادی که می‌خواهند در این مراکز فعالیت کنند نیز تعریف شود و باید این مسئله را در نظر گرفت که مراکز ناباروری باید تعدادشان معقول باشد و نباید تعداد آنها آنقدر زیاد شود که ارائه خدمات نیز با مشکل مواجه شود و از آن طرف نیز نباید زوجین به دلیل کمبود مراکز ناباروری ماه‌ها در صف انتظار باشند و مجبور باشند نوبت یکساله بگیرند و در نهایت درمان خود را رها کنند.


کمبود مراکز ناباروری که داروهای درمان ناباروی را ارائه می‌کنند/مسئله مالی، نقطه مشترک درمان ناباروری
وی خاطرنشان کرد: به هر حال این افراد به ویزیت‌های متعدد نیاز دارند و در حال حاضر مراکز ناباروری محدودی داریم که داروها را تامین می‌کنند و باید شرایطی ایجاد شود تا افراد بتوانند هزینه‌های درمانی و حتی رفت و آمد خود را بپردازند، در نهایت می‌بینیم که همه مسائل در یک نقطه به مسائل مالی بر می‌گردد زیرا اگر ما برای درمان ناباروری با کمک طب سنتی مسئله درمان با IVF را نیز توصیه کنیم زوج‌ها مسلماً به دلیل هزینه‌های بالای آن این مقوله را نمی‌پذیرند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.