رژیم غذایی مناسب از بروز عوارض ناشی از دیابت بارداری پیشگیری می کند

سلامانه :دیابت بارداری ازجمله انواع بیماری دیابت به شمار می رود که در نیمه دوم بارداری و در حدود 7 درصد بارداری ها رخ می دهد که در صورت عدم توجه به آن می تواند منجر به بروز عوارض جبران ناپذیری برای جنین شود.

اولین گام برای کنترل و رفع دیابت بارداری تغییر روش تغذیه ای و کنترل قندخون در حد طبیعی (100 تا 125) از طریق رعایت رژیم غذایی مناسب عنوان شده است.

دیابت بارداری درصورت توجه به موقع، خطراتی را متوجه مادر و جنین نمی کند و با به دنیا آمدن نوزاد برطرف می شود؛ بیشتر مادران باردار با کنترل صحیح قندخون خود، نوزادی سالم را به دنیا می آورند.

قند (گلوکز) خون برای تولید انرژی در بدن مادر ضروری است همچنین از آنجایی که جنین از بدن مادر برای تغذیه و رشد خود استفاده می کند، حفظ مقدار قندخون درحد طبیعی بسیار اهمیت دارد.

«سیدضیاء الدین مظهری» نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران در این مورد به ایرنا گفت:یکی از روش های تنظیم مقدار قندخون درحد طبیعی، نظارت بر مقدار مصرف کربوهیدرات ها در رژیم غذایی است چراکه کربوهیدرات ها در بدن به قند تبدیل و پس از آن وارد جریان خون می شود. 

وی اظهار داشت:برنج، غلات، حبوبات، شیر و ماست، میوه ها و آبمیوه ها، شیرینی ها و دسرها، انوع نان ها و نوشیدنی های گازدار و بدون گاز سرشار از کربوهیدرات است، بنابراین یک مادر باردار باید در نوع تغذیه خود بسیار دقت داشته باشد. 

بروز دیابت بارداری عوارض و مشکلات زیادی را به دنبال دارد که ازجمله آن می توان به سقط جنین، اضافه وزن بیش از اندازه جنین، ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جنین و عقب ماندگی های ذهنی اشاره کرد. 

در دیابت بارداری پانکراس برای تولید انسولین بی وقفه کار می کند ولی انسولین میزان گلوکز خون را پایین نمی آورد. انسولین از جفت، عبور نمی کند ولی گلوکز زیادی به جفت وارد می شود که نتیجه آن بالا رفتن قندخون در نوزاد خواهد بود.

این عمل موجب می شود لوزالمعده (پانکراس) نوزاد برای رهایی از گلوکز خون، انسولین بیشتری تولید کند و به دنبال آن جنین انرژی بیشتری از بدن مادر دریافت می کند. این انرژی در بدن جنین به صورت چربی ذخیره می شود و جنین را دچار اضافه وزن می کند. 

مظهری ادامه داد:دیابت بارداری ممکن است حتی در مادرانی بروز کند که در طول زندگی خود میزان قندخون طبیعی و یا پایین تر از حد طبیعی داشته اند اما از آنجایی که در دوران بارداری هورمون های بدن دچار تغییراتی می شود، دیابت بارداری می تواند بروز کند.

وی گفت:مادران باید توجه داشته باشند که با انجام آزمایش های دوره ای در طول بارداری میزان قندخون خود را کنترل و در صورت بروز دیابت بارداری طبق نظر پزشک از یک رژیم غذایی کم کالری و جایگزین های کربوهیدرات ها استفاده کنند. 

باید توجه داشت که در دوران بارداری نیازهای تغذیه ای مادر افزایش می یابد چراکه جنین از ذخایر بدنی مادر تغذیه می کند بنابراین مادران باردار نباید برای پایین آوردن میزان قندخون خود از رژیم های غذایی خودسرانه پیروی کنند. 

در مقابل بهتر است زنان باردار از میزان موادغذایی که به صورت روزانه مصرف می کنند، فهرستی تهیه کنند تا میزان دقیق مصرف هر نوع ماده غذایی را مشخص و بر آن نظارت داشته باشند. 

23 آبان ماه مصادف با 14 نوامبر از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان روز جهانی دیابت نام گذاری شده است. 

همه ساله این روز در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود. در ایران نیز هفته ای با نام هفته دیابت نام گذاری شده است که از 23 آبان ماه هر سال آغاز و با برگزاری برنامه هایی از سوی مراکز مختلف حوزه سلامت گرامی داشته می شود. 

امسال به دلیل تقارن روز دیابت با ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) هفته دیابت در ایران از 27 آبان ماه آغاز شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.