فعالیت مغز در ۱۰ سال اولیه دو برابر یک فرد بالغ است

سلامانه :رییس اداره کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که دوره حساس در رشد مغزی کودکان دوران پیش از دبستان است، گفت: در 10 سال اول زندگی، مغز دو برابر یک فرد بالغ، فعال است.

به گزارش  ایرنا، دکتر ˈسید حامد برکاتیˈ روز پنجشنبه در نشست مشترک شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت که در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شده بود، گفت: در سال اول زندگی 60 درصد از مواد مغذی و انرژی مصرف شده توسط مغز استفاده می شود که این میزان تا 3 سالگی به 30 درصد کاهش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: رشد مغز از 20 هفتگی جنینی تا تولد چهار برابر، تولد تا سه سالگی سه برابر و از سه سالگی تا بلوغ تنها 3/0 است.

برکاتی گفت: موثر ترین مداخله برای شکستن فقر و توسعه انسانی مراقبت و تکامل دوره ابتدای کودکی است به طوریکه به ازای هر ریال سرمایه گذاری در تکامل کودک، 7 ریال بازگشت سرمایه خواهیم داشت.

رئیس اداره کودکان وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: امروزه اهمیت واقعی مرحله ای از رشد و تکامل انسان تحت عنوان کودکی مورد اجماع است همچنین ضرورت پرداختن به نیازهای تکاملی کودکان خردسال به صورت جامع و کل نگر به جای برخورد جداگانه با ابعاد مختلف رشد و تکامل مورد تاکید است.

برکاتی ادامه داد: سال های اولیه زندگی برای دستیابی به حداکثر رشد و تکامل همه جانبه برای هر فرد حایز اهمیت است و در واقع بیشترین مسیرهای عصبی مغز که برای یادگیری و عملکرد متعادل مورد نیاز است در این دوره بسیار حساس زندگی یعنی از زمان جنینی تا سه سالگی ساخته و کامل می شود.

وی افزود: لذا سه سال اول زندگی کودک را می توان به عنوان زمانی مهم برای رشد مغز و فرصتی برای به حد مطلوب رساندن تکامل او از ابعاد مختلف تلقی کرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.