تکرار تنگی نفس در اهواز ابهام انگیز است

سلامانه :نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس با اشاره به تنگی نفس ۲۰ هزار اهوازی طی دو هفته از اعزام کمیته‌ای متشکل از دولت و مجلس به اهواز برای بررسی آلودگی هوا خبر داد و گفت: علت تکرار رخداد تنگی نفس در اهواز ابهام انگیز است.

به گزارش تسنیم، ناصر سودانی نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس، با بیان اینکه کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس امروز به استان خوزستان سفر می‌کنند، اظهار داشت: قرار است در این سفر علت آلودگی هوا مورد بررسی قرار گیرد زیرا در طول این دو هفته 20 هزار نفر دچار تنگی نفس شدند.


وی با یادآوری آلودگی هوای شهر اهواز افزود: قرار است کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت بهداشت و درمان و تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس امروز به استان خوزستان سفر کنند تا در خصوص علت و چرایی آلودگی هوای اهواز بررسی‌هایی انجام پذیرد.


سودانی ادامه داد: به طور حتم بعد از بازگشت این کمیته قرار است روز یکشنبه (3 آذرماه) مسئولان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و همچنین اداره محیط‌زیست استان خوزستان در کمیسیون بهداشت و درمان حضور یابند تا این معضل را مورد بررسی قرار دهند.


وی در مورد برخی گمانه‌زنی‌ها درخصوص آلودگی هوای شهر اهواز، تصریح کرد: برخی معتقدند به واسطه تساعد گازهای سمی مربوط به کارخانه‌های استانی که تبدیل به گازهای گلخانه‌ای شده آلودگی شکل گرفته است که اگر چنین بود باید در همان باران اول این گازها شسته می‌شد، اما تکرار این حادثه و وجود گازها برای دفعات متوالی در هوای استان جای ابهام دارد.


به گزارش خانه ملت، سودانی افزود: لازم است مطالعات علمی به وسیله دستگاه‌های خاص در مورد ابرهای باران‌زا در استان خوزستان صورت پذیرد تا مشخص شود که آیا مشکل از جو است یا گازهایی که در اثر فعالیت‌های صنعتی به‌وجود آمده‌اند، همچنین لازم است از مسمومیت‌های این گازها مانند مونوکسید کربن و گازهای نیتریکی آزمایشاتی صورت گیرد.


باران اول در شهر اهواز دارای اسید سولفوریک و نیتریک بود
عضو کمیسیون انرژی در مجلس نهم، با بیان اینکه در باران اولی که در شهر اهواز بارید مشخص شد که قطره‌های باران دارای اسید سولفوریک و نیتریک بوده است،‌ یادآور شد: با آنکه مطالعات بهداشتی و آزمایشگاهی صورت گرفته اما هنوز نتیجه‌ای اعلام نشده و با قطعیت نمی‌توان گفت که این موضوع منشأ خارجی دارد یا داخلی و مربوط به صنایع و کارخانه نیشکر است یا به میادین نفتی و گازی.


سودانی، با تاکید بر اینکه تاکنون هوای آلوده اهواز حدود 2500 نفر را راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول 2 هفته حدود 20 هزار نفر از مردم استان خوزستان دچار تنگی نفس شدند که این اتفاق نادر برای نخستین بار به وقوع پیوسته که ضرورت دارد با دقت و حساسیت هر چه سریع‌تر این مشکل حل شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.