ایجاد درک واقع‌بینانه از عمل جراحی، هراس بیمار را کاهش می‌دهد

سلامانه :عمده‌ترین علت اضطراب بیماران در خصوص اعمال جراحی عدم آگاهی از فرآیند عمل است و با ایجاد درک واقع‌بینانه در بیماران نسبت به عمل جراحی، این اضطراب تا حد زیادی کاهش می‌یابد.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، در گفت‌وگو با وب‌دا افزود: اضطراب و استرس نسبت به عمل جراحی، مشکلی روانشناسی است که در آن ترس بیمار موجب بروز علایم جسمی مانند تپش قلب، حالت تهوع و درد قفسه سینه می‌شود.


اکبر رستمی‌نژاد با بیان اینکه اضطراب شدید در این موارد معمولا "حمله وحشت" نامیده می‌شود، اظهار کرد: این اتفاق در مواردی پیش می‌آید که بیمار به ترس ناشی از عمل جراحی فکر می‌کند.


این کارشناس ارشد بیهوشی نقش جراحان را در کاهش اضطراب‌ بیمار بسیار موثر برشمرد و تاکید کرد: دادن اطلاعات لازم در مورد بیماری و درمان‌های مرتبط با آن، ایجاد درک واقع‌بینانه از فرآیند عمل جراحی و خطرات اندک ناشی از بیهوشی، بیمار را آرام کرده و به او کمک می‌کند تا با این نگرانی کنار بیاید.
رستمی‌نژاد تاکید کرد: در مواردی نیز نگرانی‌های بیمار تا حدی است که جراح برای آرامش بیمار و انجام جراحی، اقدام به دارو درمانی می‌کند.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تجربه‌های قبلی برخی افراد از اعمال جراحی را یکی دیگر از دلایل ترس از جراحی و بیهوشی دانست و به این دسته از افراد توصیه کرد: صحبت کردن با پزشک جراح و درک تفاوت‌های این عمل جراحی، می‌تواند اطمینان لازم را ایجاد کند.


وی هم‌چنین به اعمال جراحی مربوط به کودکان نیز اشاره کرد و ابراز داشت: واکنش هراس کودکان از عمل جراحی، اغلب ناشی از نگرانی والدین  و تقلید از آنان بوده که به کودک نیز منتقل می‌شود.


رستمی‌نژاد خاطرنشان کرد: بهتر است با انتقال واکنش‌های مثبت به کودکان، ترس و نگرانی آنان از عمل جراحی را کاهش داده و رویکرد مثبتی در این زمینه برای کودک ایجاد کنیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.