دردسر برنج های قد بلند هندی!

سلامانه :بعد از گذشت دوسال از ماجرای برنج های آلوده و گدشت یک ماه از زنده و مطرح شده دوباره آن روز سه شنبه نمایندگان مجلس با روسای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت به همراه رئیس سازمان استاندارد کشور جلسه ای چند ساعته داشتند که قرار بود در آن گزارشی از وضعیت فعلی غذا و دارو در کشور داده شود.

به گزارش خبرآنلاین حدود 4 سال پیش بود که واردات برنج از هندوستان و پاکستان با گستردگی و حجم بالایی در کشور آغاز شد،همزمان تبلیغات تلوزیونی و شهری از این برنج های دانه بلند داشت همپای واردات ادامه یافت.

استاندارد تهران اولین مخالف 

تا اینکه اداره استاندارد تهران بعد از آزمایش این برنجها آنها را آلوده به آرسنیک و مواد سنگین اعلام کرد.مسئولان و وارد کنندگان که انتظار چنین برخورد و مطرح شدن چنین بحثی را نداشتند ضمن اعتراض و شکایت از رئیس استاندارد تهران موضوع را تکذیب کردند.پورهاشم که رئیس آن زمان اداره استاندارد تهران بود برای اطمینان از این موضوع نمونه برنج های موجود در بازار را به 4 آزمایشگاه معتبر داخلی و خارجی فرستاد.هر 3 آزمایشگاه آلوده بودن برنج را تایید کردند.شهریور 88 روزنامه کیهان با انتشار خبرآلوده بودن برنج های وارداتی و انتشار نام آنها موجی از نگرانی ها را در جامعه برانگیخت.

وقتی مسئولین بهداشت و استاندارد تکذیب کردند

هدایت حسینی، مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و داروی وقت اعلام می کند که وزارت بهداشت برنج ها را تست می کند و نتیجه را به اطلاع عموم می رساند.حدود دو روز بعد مرضیه وحید دستجردی از سالم بودن برنج ها و تایید آن در آزمایشگاه این وزارت خانه خبر می دهد.این در حالی است که برای آزمایش روی مواد سنگین و آرسنیک حداقل 1الی 2 هفته زمان نیاز است.

پای مجلس به موضوع باز شد

بعد از این ماجرا موضوع در کمیسیون جهاد کشاورزی و بهداشت مجلس شورای اسلامی بررسی شد. شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت گفت نظر پورهاشم را قبول دارد با این حال یکی از مسئولان توصیه کرد برنج‌ها دوباره تست و آزمایش شوند در دانشگاه انرژی اتمی ،اما متاسفانه آزمایش‌ها به جای دیگری انتقال پیدا کرد.قرار بود یک آزمایشگاه بی طرف آزمایش‌ها را روی برنج انجام دهد ولی تنها به یک نماینده از طرف استاندارد تهران در این آزمایش بسنده شد. به گفته مشاهدات نماینده رئیس سابق استاندارد تهران آزمایش‌ها به هیچ وجه بر مبنای استانداردهای معتبر مورد عمل برای آزمایش برنج نبوده.
مجلس بعد از کش و قوس های فراوان ماجرا رای به آلوده بودن برنج ها صادر کرد و رئیس سازمان استاندارد کشور پورهاشم را به دلایل مشخص و نامشخصی از تمدید ریاستش بر استاندارد تهران برکنار کرد.

هندی ها:برنج هایمان آلوده اند!مسئولین وقت:دروغ می گویند!

همان زمان رییس مرکز تحقیقات پیشرفته کشاورزی پنجاب هند هم اعلام کرد مناطق زیادی از منطقه پنجاب مرکز اصلی فلزات سنگینی مانند آرسنیک، کادمیوم و سرب بوده و اگر در این مناطق کشت و زرع انجام شود، قطعا محصولات تولیدی مانند برنج شامل این نوع ترکیبات سمی و خطرناک خواهند بود. با آغاز تحریم‌ها و بلوکه‌شدن پول‌های نفت ایران در هند از سال 90، دوباره واردات برنج از این کشور آغاز شد. با شروع این واردات مجددا نمایندگان و کارشناسان نسبت به واردات این برنج‌های آلوده هشدار دادند اما مسوولان اعلام کردند موضوع آلوده‌بودن این محصول محرمانه است.

شهریاری و مطرح شدن دوباره موضوع

موضوع تا مهرماه 92 ادامه یافت تا اینکه شهریاری نماینده مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری که بعدا آنرا مربوط به گذشته خواند گفت:برنج های آلوده در کشور اطلاعات مربوط به عدم سلامت این برنج‌ها را که خود سازمان استاندارد جمع‌آوری کرده بود، اما مسوولان وقتش را ناچار کرده‌اند طی مصاحبه‌هایی اعلام کنند، این برنج‌ها مشکلی ندارند.
این جمله کافی بود تا دوباره موج نگرانی و مصاحبه های مسئولین آغاز شود و یک به یک وجود برنج های آلوده را تکذیب کنند.
از سویی رییس سازمان استاندارد کشور از سالم بودن و عادی بودن داشتن میزان کمی آرسنیک و مواد سنگین در برنج و از سوی دیگر رئیس سازمان غذا و دارو از استاندارد و معتبر بودن آنها گفتند.

جلسه ای برای شرح وضع موجود

اما شهریاری خبر از برگزاری جلسه ای در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مسئولین مرتبط با این بحث داد،جلسه دو سه بار به تعویق افتاد و بالاخره یک ماه بعد برگزار شد.جلسه ظاهرا با گزارشات مسئولین استاندارد و غذاودارو گذشته بود.گزارشاتی که به اعتقاد آریایی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس و عضو این کمیسیون زیاد رویشان نمی شود حساب کرد و شاید به قولی سندسازی باشند.

آریایی نژاد در گفتگو باخبرآنلاین از کمبود و نبود نظارت مجلس در مباحث حساس و مهمی چون غذا و مواد غذایی در کشور انتقاد کرد و گفت:وقتی مجلس روی موضوعی به صورت مستقیم و مستقل نظارت نداشته باشد نمی توان به گزارشات ایراد و انتقاد کرد چون سندی برای این کار نیست.از سوی دیگر فتاحی عضو کمیسیون بهداشت هم به موضوعی عمیق تر در این باره اشاره می کند و از استاندارد نبودن خود سازمان و سازوکار استاندارد در کشور گله دارد،او گفت:استاندارد اگر استاندارد نباشد نمی شود روی نتایج و گزارشاتش حساب کرد و تنها به آن تکیه زد.فتاحی مطرح شدن نیاز به کنترل شدید به روی مواد غذایی را از مباحث جلسه خواند و گفت:تمام محصولات غذایی که وارد می شوند باید کنترل شدیدی رویشان باشد،یکسری دلال هستند که بخاطر منافعشان نمی گذارند این نظارت روی برنجها باشد.فتاحی در مورد آلودگی برنجها گفت:ظاهرا مواد سنگین در برنج ها مشاهده شده ولی در سطح عادی و معمولی بوده است.


کائیدی هم زیاد به گزارشات اعتماد ندارد و نظارت مجلس را کم و غیر کاربدی خواند،همچنین گفت:ارگان های مربوط از سالم بودن برنج های موجود در کشور می گویند و اذعان کرده اند که برنجهای آلوده از کشور خارج شده و یا در گمرک ها متوقف شده است. کائیدی هم مثل سایر همکارانش از یک طرف خواندن این نظارت و نبود نظارت جداگانه گله داشت و اینچنین گفت متاسفانه ما نمیدانیم اعتبار این سخن ها و گزارشات چقدر است.


شهریاری رئیس کمیسیون از آلوده نبودن برنج ها و سالم بودنشان طبق گفته های استاندارد و غذاودارو گفت و اضافه کرد:غذاودارو و استاندارد می گویند برنج ها سالم است و بخشی که آلوده بوده در همان گمرک مرجوع و برگشت خورد،برنج های موجود آلودگی ندارند.


حال باید صبر کرد و دید که بازهم کسی هست که مثل رئیس استاندارد تهران حرفی و عملی خلاف جریان داشته باشد و اگر حقیقتی جز این هست به اطلاع مردم برساند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.