برخورد «جرات‌مندانه» را جایگزین پرخاشگری و رفتار منفعلانه کنیم

سلامانه :یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: بله گفتن همیشگی، پنهان کردن احساسات، نیازها، انتظارات خود از دیگران و برآورده کردن دائمی نیازهای اطرافیان از نشانه‌های رفتار منفعلانه است.

دکتر جواد محمودی قرائی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه افراد در برابر مشکلات گاهی به جای برخورد جرات مندانه، رفتارهای نادرست منفعلانه یا پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند، اظهار کرد: یک شخص باید بتواند به حقوق خود در زندگی دست یابد و اطمینان خاطر پیدا کند که خواسته‌هایش در نظر گرفته شده است؛ باید توجه داشت در این میان در نظر گرفتن حقوق و خواسته‌های دیگران ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه بعضی از افراد ممکن است جرات‌مندی را با زورگوئی، قلدری و پرخاشگری اشتباه بگیرند، تاکید کرد: رفتار جرات مندانه نباید با زورگویی یا بی‌ادبی همراه باشد. ما باید بتوانیم به‌ روشی مودبانه در شرایطی که آسیب رسانی به دیگری نباشد خواسته‌های خود را مطرح کنیم.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان بله گفتن همیشگی، پنهان کردن احساسات، نیازها، حقوق و خواسته‌های خود از دیگران همچنین مورد توجه قرار دادن و برآورده کردن دائمی نیازهای اطرافیان را از نشانه‌های رفتار منفعلانه برشمرد و افزود: معمولا افراد به ‌دلیل اجتناب از درگیری و اختلاف یا خوشحال نگه داشتن دیگران، منفعلانه رفتار می‌کنند. بطوریکه فرد می‌ترسد دیگران را ناراحت کند با ترس از اینکه وی را دوست نداشته باشند. باید توجه داشت که استفاده از این روش در دراز مدت وضعیت را بدتر می‌کند.

وی یادآور شد: رفتار منفعلانه باعث می‌شود که دیگران به خودشان اجازه دهند به ما پرخاش و بی‌احترامی کرده و از ما انتظار داشته باشند دائم نیازهای آن‌ها را برآورده کنیم. باید به خاطر داشت برخی اشخاص نیز رفتار پرخاشگرانه را جایگزین رفتار منفعلانه در برخورد با دیگران می‌کنند در حالیکه هر دوی این روش‌ها غلط است.

نادیده گرفتن نیاز دیگران و مهمتر دانستن خواسته‌های خود نوعی "پرخاشگری" است
محمودی قرائی پرخاشگری را نقطه‌ مخالف انفعال دانست و بیان کرد: هنگامی که به دیگران احترام نمی‌گذاریم یا بی‌احترامی می‌کنیم، نیازهایمان را با خشم یا تهدید مطرح کرده و نیازهای خودمان را مهم‌تر از نیازهای دیگران می‌دانیم، در واقع رفتار پرخاشگرانه با دیگران داریم، به همین ترتیب نادیده گرفتن نیازهای دیگران یا اهمیت قائل نشدن برای آنها از جمله این برخوردهای نادرست محسوب می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با اشاره به اینکه هدف اصلی در پرخاشگری برنده شدن به هر قیمتی است، خاطرنشان کرد: رفتار پرخاشگرانه در دراز مدت مشکلات زیادی را برای فرد و اطرافیانش بوجود می آورد. لذا بهترین راه حل در پیشگیری از بروز مشکلات هنگام برخورد با موانع زندگی و در ارتباط با دیگران به جای بروز رفتار منفعلانه یا پرخاشگرانه، استفاده از روش "جرأت‌مندانه" است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.