حمایت هلال احمر از زنان باردار در حوادث غیرمترقبه

سلامانه :معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از ارائه خدمات حمایتی گروه های بهداشت باروری این جمعیت به زنان باردار در حوادث غیر مترقبه خبر داد.

دکتر سید رضا رییس کرمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: زنان جزیی از گروه های آسیب پذیر در حوادث به شمار می روند که بدلیل ویژگی های جسمی خاص خود باید از کمک های ویژه در حوادث و سوانح برخوردار شوند. 

وی گفت: گروه های یاد شده باید کمک ها را به صورتی به زنان باردار گرفتار در حوادث ارایه دهند که تبعات ناشی از استرس حوادث غیر مترقبه در این افراد کاهش یابد. 

وی ایمن سازی، بهداشت باروری و درمان سرپایی زنان باردار در حوادث و شرایط اضطراری را از اهداف راه اندازی این گروه ها بیان کرد. 

رییس کرمی درباره علت تشکیل گروه های بهداشت باروری در حوادث غیر مترقبه نیز گفت: ایده تشکیل گروه های بهداشت باروری پس از اتفاقات زلزله بم شکل گرفت که بخشی از مصائب متعدد آن گریبانگیر زنان به ویژه مادران باردار شده بود. 

معاون بهداشت جمعیت هلال احمر همچنین درباره اعضای تشکیل دهنده گروه های بهداشت باروری جمعیت هلال احمر در حوادث غیر مترقبه، یادآور شد: هر گروه بهداشت باروری دارای چهار عضو زن است که دو نفر به عنوان ماما و دو تن دیگر به عنوان امدادگر فعالیت می کنند. 

وی مراقبت از زنان و دختران جوان، مادران باردار، زایمان بهداشتی و ارایه خدمات تخصصی زایمان، مراقبت پس از زایمان، مراقبت از نوزادان و تنظیم خانواده و پیشگیری را از جمله وظایف گروه های بهداشت باروری در حوادث بیان کرد. 

رییس کرمی افزود: هم اکنون 31 تیم تجهیز و سازماندهی شده بهداشت باروری در کشور در اختیار جمعیت های هلال احمر در سراسر کشور هستند که این گروه ها با برگزاری تمرین های آمادگی و عملیاتی در شرایط عادی نیز در مناطق کمتر برخوردار به ارایه خدمات بهداشت باروری به ساکنین می پردازند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.