راهكارهای خرید مواد غذایی برای كاهش وزن

راهكارهای خرید مواد غذایی برای كاهش وزن

اضافه وزن و چاقی یكی از معضلات انسان امروزی است. تغییر شیوه زندگی از یكسو و تغییر عادات غذایی و تمایل به مصرف غذاهای آماده و فوری (فست‌فودها)، غذاهای خیابانی و پركالری روند اضافه وزن و چاقی به موازات آن بیماری‌های ناشی از چاقی و اضافه وزن مانند دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی - عروقی و ... روند رو به افزایشی دارد و هزینه‌های درمان و مراقبت از این بیماری‌ها بار مالی زیادی را بر دوش دولت و خانواده‌ها خواهد گذاشت.

به گزارش  (ایسنا)، یكی از راهكارهای مبارزه با چاقی و اضافه وزن انتخاب درست مواد غذایی است.


نكات مهم قبل از خرید مواد غذایی

- هنگامی كه گرسنه هستید خرید نكنید؛ چرا كه ممكن است مواد غذایی غیرضروری و یا پركالری خرید كنید. -هنگامی كه خسته هستید خرید نكنید؛ چرا كه ممكن است توان طی مسافت برای خرید اقلام غذایی مناسب را نداشته باشید. - با برنامه و هدف برای خرید از منزل خارج شوید. - پول به اندازه لیست خرید و نه بیشتر همراه داشته باشید. - فریب ظاهر و بسته‌بندی برخی اقلام مواد غذایی پر كالری را نخورید. - هنگام خرید مواد غذایی بسته‌بندی شده به پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، تاریخ تولید و انقضاء آن توجه كنید. - به تركیبات و میزان كالری ماده غذایی خریداری شده توجه كنید. - همیشه به اندازه نیاز خرید كنید و از انبار كردن مواد غذایی در منزل خودداری كنید. - هنگام خرید اقدام به خوردن مواد غذایی خصوصا اسنك‌ها و سایر تنقلات بی‌ارزش مانند چیپس و پفك نكنید. - اگر مدت زمان خرید شما به طول انجامید حتما مقداری آب سالم و بهداشتی بنوشید؛ چرا كه بعضا احساس تشنگی با احساس گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود و شما به تصور اینكه گرسنه‌اید مقدار زیادی غذا می‌خورید. - سعی كنید مواد غذایی تازه خریداری كنید و از خرید مواد غذایی كنسرو شده و غذاهای آماده كه معمولا كالری بالا دارند، اجتناب كنید. - سهم بیشتری از خرید خود را به میوه و سبزی اختصاص دهید. - حجم‌های كوچك مواد غذایی را خرید كنید. برای مثال غذاهای نیم‌پرس و یا ساندویچ‌های كوچك را انتخاب كنید.


نكاتی كه باید در هنگام خرید مواد غذایی گروه متفرقه به آن توجه داشت:

گروه متفرقه شامل انواع سس‌ها، روغن‌ها، نوشابه‌های گازدار و آب‌میوه‌های صنعتی و ... هستند كه به دلیل داشتن كالری بالا باید در مصرف آن جوانب احتیاط را رعایت كرد.

- سعی كنید تا حد امكان از انواع روغن‌ها كم خریداری كنید و روغن‌های خریداری شده برای مصارف مختلف متفاوت باشد. (روغن مایع سرخ‌كردنی، روغن زیتون و ...) - روغن زیتون، روغن هسته انگور و ... مانند سایر روغن‌ها دارای انرژی بالایی است. اگرچه این روغن‌ها در مقایسه با سایر روغن‌ها خواص بیشتری دارند اما در مصرف این روغن‌ها هم باید احتیاط كرد؛ چرا كه از نظر میزان كالری با سایر روغن‌ها تفاوتی ندارد. - از خرید انواع سس‌ها بویژه سس‌های پرچرب خودداری‌ كنید. سس‌های كم‌چرب كالری كمتری دارند. - به جای خرید انواع نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌های صنعتی دوغ كم‌ نمك و بدون گاز خریداری كنید. - به جای خرید انواع چیپس و پفك و پاستیل و سایر تنقلات بی‌ارزش مقداری آجیل كم‌ نمك و یا بی‌نمك خریداری كنید. - خرید انواع شیرینی، كیك، شیرینی‌های خامه‌ای، شكلات و آبنبات را محدود كنید. - در صورت تمایل به خرید انواع شیرینی بهتر است از انواع شیرینی بدون خامه، كم‌چرب و كم شیرین با سایز كوچك استفاده كنید. - خرید و مصرف قند و شكر را كاهش دهید. - استفاده بی‌رویه از كشمش و خرما به جای قند هم می‌تواند كالری زیادی به بدن شما وارد كند. - انواع پیراشكی، باقلوا و سمبوسه دارای كالری زیاد است. خرید و مصرف آن با احتیاط باشد.


نكاتی كه باید هنگام خرید گروه نان و غلات به آن توجه داشت:

- بهتر است نان‌های سبوس‌دار مانند سنگك و نان جو خریداری كنید. - خرید انواع نان‌های سفید مانند نان‌های فانتزی، باگت و نان لواش را محدود كنید. - به جای ماكارونی‌های ساده بهتر است از انواع سبوس‌دار وغنی‌ شده با آهن و ویتامین‌ها خریداری شود. - از خرید انواع ماكارونی و رشته‌های فله خودداری كنید.


نكاتی كه باید هنگام خرید گروه گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ رعایت كرد:

- قسمت‌هایی از گوشت كه دارای استخوان هستند مانند قلوه‌گاه و گردن دارای چربی زیاد است بنابراین خرید و مصرف آنها را محدود كنید. - توصیه می‌شود چربی‌های قابل رویت گوشت را قبل از مصرف جدا كنید. - از خرید گوشت‌های چرخ شده و پرچرب خودداری كنید و ترجیحا گوشت لخم را در منزل چرخ كرده تا اطمینان حاصل كنید كه چربی اضافه ندارد. - به جای خرید انواع گوشت قرمز بهتر است ماهی و مرغ و ماكیان خریداری كنید. - سعی كنید گوشت‌هایی خرید كنید كه چربی قابل رویت آن كم باشد؛ چرا كه گوشت‌ها معمولا مقدار زیادی چربی غیرقابل رویت هم دارند. - از خرید انواع همبرگرهای آماده خودداری كرده و خرید سوسیس و كالباس را بسیار محدود كنید. - خرید امعاء و احشاء، مغز و زبان و كله‌ پاچه را به دلیل داشتن چربی زیاد محدود كنید. - حبوبات را در اولویت خرید خود قرار دهید. - مرغ‌های بسته‌بندی، بهداشتی و بدون پوست خریداری كنید.


نكاتی كه باید در هنگام شیر و لبنیات رعایت كرد:

- خرید شیرهای ساده بر شیرهای طعم‌دار اولویت‌ دارد. - شیر و ماست كم‌چرب خریداری كنید. - بهتر است از انواع دوغ ساده و بدون گاز مثل دوغ كفیر خریداری كنید. - از خرید انواع پنیرهای پرچرب، خامه‌ای و پنیر پیتزا خودداری كنید. - مصرف بستنی را به حداقل برسانید و در صورت تمایل بستنی‌های ساده و پاستوریزه و بدون شكلات را انتخاب كنید. بستنی‌های سنتی معمولا چربی و قند بیشتری دارند.


نكاتی كه باید هنگام خرید گروه میوه‌ها و سبزی‌ها در نظر گرفت:

- تا حد امكان در خرید روزانه سبزی‌های تازه، كاهو، كرفس، كلم، گل‌كلم و ... را بگنجانید. - سایر سبزی‌ها و صیفی‌جات را با توجه به فصل آن خریداری كنید. - اندازه و سایز میوه‌ها اهمیتی ندارد؛ چرا كه همه آنها ارزش غذایی یكسانی دارند. - مصرف انواع سبزی‌ها شامل سبزی خوردن، كاهو، كرفس محدودیتی از جهت میزان دریافت كالری ندارد؛ اما سایر سبزی‌ها شامل هویج، سیب‌زمینی، لبو و ... باید به میزان توصیه شده استفاده شود. مصرف زیاد این نوع سبزی‌ها كالری دریافتی را بالا می‌برد. - مصرف میوه‌ها به خصوص میوه‌های پركالری و شیرین مانند موز، انگور، خربزه، انجیر باید به میزان توصیه شده باشد.
 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.