جزئیات تشکیل صندوق ملی محیط زیست اعلام شد

سلامانه :با گذشت یک دهه از تصویب تشکیل صندوق ملی محیط زیست در قانون برنامه چهارم،‌ معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست جزئیات تشکیل صندوق ملی محیط زیست و برگزاری اولین مجمع آن را تشریح کرد.

مهندس محمد مجابی در گفت‌وگو با ایسنا ، گفت: صندوق ملی محیط زیست بر اساس مطالعه‌ای که در خصوص نحوه استفاده از حمایت‌های مالی برای حل مشکلات زیست‌محیطی در دنیا صورت گرفته بود، توسط سازمان حفاظت محیط یست در برنامه چهارم به دولت وقت تقدیم شد که خوشبختانه در آن زمان توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

وی ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه هدف از تشکیل این صندوق حل مشکلات زیست محیطی عنوان و دولت موظف به تشکیل آن شد اما متاسفانه کار تشکیل این صندوق در دولت‌های بعد متوقف ماند.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در برنامه‌های دکتر روحانی که در مراسم تحلیف به مجلس ارائه شد یکی از مواردی که در نظر گرفته شد، تشکیل صندوق ملی محیط زیست بود که دکتر ابتکار بلافاصله بعد از آن که در مقام ریاست سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفتند برای تشکیل آن اقدام کرد.

مجابی با اشاره به تشکیل اولین مجمع صندوق ملی محیط زیست در دولت یازدهم اظهار کرد: در اولین جلسه که با حضور کامل اعضا تشکیل شد، حاضران در خصوص نحوه راه‌اندازی صندوق به بحث و بررسی پرداختند و قرار بر این شد که در جلسه بعدی صندوق، اعضای هیات مدیره و ارکان اجرای آن نیز به تصویب برسد.

به گفته وی اعضای این صندوق شامل وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون راهبردی ریاست جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود.

وی با بیان اینکه صندوق ملی محیط زیست یک مجموعه وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست است افزود: در حال حاضر برای نحوه گردش مالی و کار صندوق بر اساس قانون اقدامات لازم انجام شده اما برای استفاده از منابع درآمدی همچون عوارض و مالیات‌ها نیاز به کسب مجوزهای مختلف از مراجع ذی صلاح است.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه از موجودی صندوق علمی محیط زیست برای رفع مشکلات مالی سازمان استفاده نمی‌شود افزود: این صندوق تنها برای حمایت از فعالیت‌های زیست‌محیطی تشکیل شده است به عنوان مثال اگر یک واحد صنعتی آلاینده نیاز به کمک داشته باشد امر می‌تواند از این صندوق استفاده کند تا آلایندگی خود را رفع کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.