خواص خاکشیر

خواص خاکشیر

جالب است بدانید که اگر خاکشیر را با آب سرد بخیسانید و خنک مصرف کنید، اثر ملینی دارد، اما اگر آن را با آب گرم بجوشانید، دارای اثر ضداسهالی خواهد بود. البته برای بهتر شدن اثرات ضد اسهالی آن بهتر است خاکشیر را با کمی حرارت بو داده، سپس با کمی عسل میل كنید.

در طب قدیم برای برطرف شدن سنگ کلیه از مخلوط خارشتر، خاکشیر و ترنجبین استفاده می‌شده است. همچنین در گذشته از خاكشیر به عنوان خنک‌کننده در درمان بیماری‌هایی چون حصبه، آبله، سرخک، مخملک، خروج خلط سینه و درمان سرفه استفاده شده است. یکی از اثرات خاکشیر كه كمتر شناخته‌شده است، تقویت قوای جنسی است.

ضماد خاکشیر برای درمان زخم‌ها، کم کردن اشتها، نقرس، ورم گوش و پستان مفید است. از مخلوط خاکشیر با شیر نیز به عنوان داروی چاق‌کننده در بسیاری از کتب نام برده شده است. بعضی معتقدند اگر شب موقع خواب خاکشیر را به شکل ضماد از کف پا تا مچ بمالید باعث تسکین و بهبود فشار خون می‌شود.

متخصصان طب سنتی برای برطرف شدن جوش‌های صورت، استفاده از مخلوط جوشانده ترنجبین و خاکشیر را توصیه می‌كنند.

گفته می‌شود كه خاکشیر در درمان گرفتگی صدا نیز اثرات قابل توجهی دارد. جالب است بدانید كه گل و برگ‌های خاکشیر دارای ویتامین C است.

خاکشیر دو نوع است؛ یك نوع آن ریزتر است و رنگ آن بین قهوه‌ای و قرمز است و طعم آن کمی تلخ‌تر است. نوع دوم آن بزرگ‌تر است و رنگ آن مایل به تیره است و باید در ظروف سربسته و دور از نور و حرارت و رطوبت نگهداری شود. همچنین در شستن خاکشیر باید دقت کرد و چندین بار آن را شست‌وشو داد تا تمامی ناخالصی‌های احتمالی آن ته‌نشین شود.

دكتر هادی منوری - دكترای داروسازی

منبع : جام جم آنلاین
 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.