آلودگی هوای تهران تا فردا ادامه دارد

سلامانه :مدیر گروه پژوهش دینامیکی و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: درحال حاضر هوای تهران در شرایط ناسالم قرار دارد و به دلیل انباشت آلاینده ها و پایداری هوا،آلودگی این کلان شهر تا فردا - چهارشنبه - ادامه دارد.

این در حالی است که مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز هم امروز و هم دیروز هوای تهران را ناسالم اعلام کرد. 

ˈمجید آزادیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از ظهر پنج شنبه تا جمعه این هفته به دلیل کم شدن پایداری هوا و کم شدن تردد خودروها انتظار داریم که از میزان آلودگی هوا در این روزها تا اوایل هفته آینده کاسته و شرایط بهتر شود. 

وی گفت: درحال حاضر وارونگی دما در شهر تهران وجود دارد؛ این حالت در اوایل صبح شدیدتر است و معمولا تا حدود ساعت 10 تا 12 صبح ادامه دارد .در شرایط وارونگی دما، هوای سرد در پایین و هوای گرم در بالا قرار می گیرد در نتیجه هوا حالت سکون به خود می گیرد و در این شرایط هرچه آلاینده ازسوی خودروها یا کارخانه ها وارد هوا شود، در نزدیکی سطح زمین حبس می شود و به قسمت های بالای جو نمی رود. این مساله سبب انباشت آلاینده ها در هوا می شود. 

وی ادامه داد: ولی در تابستان هوای سطح زمین گرم است زیرا سطح زمین از زیر گرم می شود و در نتیجه آلاینده ها به سمت سطوح بالای جو صعود می کنند و آلودگی هوا کاهش می یابد.

آزادی گفت: تا زمانی که هوا سرد باشد و سیستم جوی که این آلودگی را ایجاد می کند، تغییر نکند، این وضعیت ادامه می یابد. 

وی توضیح داد: زمانی که باد افقی شدید باشد و حرکت های صعودی هوا وجود داشته باشد، در این شرایط هوا پاکیزه می شود بنابراین در ماه های فصل پاییز تا بهمن ماه تا زمانی که سیستم جویی ناپایدار وجود نداشته باشد، آلاینده ها حبس می شود و این آلودگی ادامه خواهد داشت. 

آزادی در مورد حالت مه گونه هوای تهران نیز اظهار داشت: وجود حالت مه گرفتگی در هوای تهران به خاطر رطوبت هوا و وجود آلاینده ها در هواست. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.