۵ عامل غیر تغذیه‌ای مؤثر در وزن

سلامانه : سالهاست که شنیده‌ایم متخصصان می‌گویند کاهش وزن از طریق کم کردن کالری حاصل می‌شود اما بر اساس مطالعه‌های یکی از متخصصین تغذیه این روش چندان هم ساده نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در اینجا 5 راه برای کنترل وجود دارد.

افزودنی‌های مصنوعی 
بر اساس شواهد منتشر شده از نتایج آزمایشات دانشگاه Georgia نشان می‌دهد نگهدارنده‌های مصنوعی در غذاهای آماده با مشکلات متابولیسمی در ارتباط هستند مانند عدم تحمل گلوکز که منجر‌به اضافه وزن می‌شود. مواد افزودنی در موش‌ها باعث بیماری التهاب شکمی می‌شود.
دانشمندان معتقدند این‌ تأثیرات از طریق باکتری‌های روده ایجاد می‌شود.
 
شیفت کاری
دانشمندان دانشگاه Golordo دریافتند افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند کالری کمتری نسبت به افرادی که در شیفت عادی کار می‌کنند، می‌سوزاندند در طول 24 ساعت که این تفاوت منجر به اضافه وزن می‌شود، بدون دریافت کالری اضافه به عبارت دیگر وقتی ریتم بدن خود را تغییر می‌دهید رژیم غذایی شما ناگهان تغییر پیدا می‌کند و افزایش می‌یابد به وسیله کاهش سوخت و ساز.

نارضایتی از وزن بدن
دانشمندان دانشگاه لندن در یک مطالعه 4 ساله دریافتند مردمی که بیشتر نگران وزن خود بودن و از چربی اضافه بدن ناراحت بود بیشتر وزن اضافه کردند در حالیکه هیچ وزنی کم نکردند.

مواد شیمیایی محیطی
مطالعه‌ای در دانشگاه New Hampshier نشان می‌دهد که ذراتی که در همه جا یافت می‌شود از لوازم التحریر گرفته تا فرش و وسایل الکترونیکی- منجر به مشکلات متابولیکی و در نتیجه مقاومت انسولین می‌شود که این امر عامل چاقی است بر طبق تحقیقات به طور متوسط حدود 300 گرم ماده شیمیایی وارد بدن می‌شود.

عوامل ژنتیکی
این بسیار شگفت انگیز است که ما اندام خود را از والدینمان به ارث می‌بریم، اخیرا محققان دریافته‌اند که نوع باکتری‌های موجود در سیستم گوارش نیز تحت تأثیر قرار دارد. این یک یافته بسیار مهم است که چرا که تحقیقات نشان می‌دهد باکتری‌های روده‌آی ارتباط قوی با کنترل وزن دارد این مطالعه نشان می‌دهد که ژنها روی نوع باکتری اثر دارد از اینرو در دوقلوهای همسان 100 درصد ژنها مشابه هستند و در دوقلوهای غیر همسان 50 درصد ژنها مشابه هستند آنها همچنین دریافتند که وجود نوع خاصی از باکتری‌ها بیشتر تحت تأثیر ژنتیک است و ارتباط محکمی با لاغری دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.