دکتر آراسب مقدم، متخصص بهداشت موادغذایی در گفتگو با سلامانه:

شکلات نامرغوب کدر است و دیرتر آب می‌شود/ از خرید شکلات تلخ برای نوروز غافل نشوید

شکلات نامرغوب کدر است و دیرتر آب می‌شود/ از خرید شکلات تلخ برای نوروز غافل نشوید

سلامانه :  شکلات تلخ، سفید، شیری، مغزدار، طعم‌دار و میوه‌ای در گروه شکلات‌های پرفروشی است که برای پذیرایی عید انتخاب می‌شود. اما چه نوع شکلاتی بهتر است؟ یک متخصص بهداشت موادغذایی با اشاره به این مساله گفت: «خرید شکلات‌های بسته‌بندی شده کارخانه‌ای نسبت به شکلات‌هایی که در قنادی‌ها تهیه می‌شود، ارجحیت دارد.»


دکتر آراسب دباغ‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه اظهار داشت: «شکلات مرغوب شکلاتی است که در تهیه آن از کره کاکائو و کاکائوی خالص استفاده شده باشد که در این صورت گران و مرغوب است ولی گاهی شاهد تقلابی در روند تولید شکلات هستیم مثلاً برای کاهش هزینه، به جای کاکائو مقدار زیادی شکر یا به جای کره کاکائو، روغن معمولی یا حتی پارافین در ترکیب آن‌ها افزوده می‌شود که به شدت کیفیت شکلات پایین می‌آید.»


وی در ادامه به یکی دیگر از تقلابی که در فرایند تولید شکلات شیری صورت می‌گیرد اشاره کرد و گفت: «گاهی هم شاهد هستیم که در تولید شکلات شیری به جای پودر شیرخشک از پودرهای مشابه استفاده می‌شود که این کار به شدت کیفیت شکلات شیری را کاهش می‌دهد. شکلات مرغوب، شکلاتی است که شفافیت و درخشندگی خاصی داشته باشد و وقتی آن را در دهان می‌گذارید، همان لحظه آب شود. شکلات‌هایی که از کره کاکائوی خالص تهیه شده باشد، در دمای 37 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. این نوع شکلات هنگام در دست گرفتن به دلیل حرارت بدن ذوب می‌شود.»


به گفته دباغ‌مقدم شکلات نامرغوب رنگ کدری دارد و به راحتی در دهان آب نمی‌شود و برخلاف تصور بسیاری از افراد، شکلات نامرغوب دیر ذوب می‌شود، حتی در محیط گرم برای مدت طولانی می‌ماند. درواقع شکلات‌هایی که کیفیت پایینی دارند برای ذوب شدنشان مدت زمانی لازم است تا بافت آن تغییر پیدا کند که این مساله نشان‌دهنده استفاده از روغن به جای کره کاکائو است.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در پایان تاکید کرد: «بهترین نوع شکلات، شکلات تلخ است که در مقایسه با سایر شکلات‌ها، از کاکائوی بیشتری تهیه شده، بنابراین میزان پلی‌فنل و آنتی‌اکسیدان‌های آن که نقش ضدسرطانی دارد، زیادتر و فواید تغذیه‌ای آن بیشتر است. بنابراین شکلات تلخی که درصد کاکائوی آن بالاست، بخرید (بالای 53 درصد) و فراموش نکنید شکلاتی پایین بودن درصد کاکائوی موجود در شکلات، نشان‌دهنده کاهش ارزش غذایی آن است چون شکر بیشتری در فرایند تولید به کار رفته است.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.