آزمون سلامانه

حقایق شیرین درباره بستنی

حقایق شیرین درباره بستنی

سلامانه : اگر شما هم جزو آن دسته از افراد پرشماری هستند که عاشق بستنی خوردن هستند، پس توصیه می‌کنیم در این آزمون پایگاه خبری سلامانه شرکت کنید تا نه تنها از طعم لذت بخش بستنی که از حقایق شیرین آن هم استفاده کنید!

آیا خوردن بستنی مثل اعتیاد به مواد مخدر است؟
- مصرف بیش از اندازه، لذت را کاهش می دهد.
- در هر بار مصرف مقدار بیشتری بستنی خورده می شود.


پاسخ صحیح
با گذشت زمان، قدرت تحمل مواد مخدر معتادان افزایش می یابد. مصرف بیش از اندازه مواد مخدر به معتادان لذت بیشتر نمی دهد. نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده این موضوع درباره بستنی نیز صادق است. پژوهشگران هم زمان تعدادی از جوانان عاشق بستنی و بیزاران از این ماده غذایی را زیر نظر گرفتند. به نظر می رسد مرکز پاداش مغز عاشقان بستنی کمتر از افرادی که از بستنی بیزارند فعال باشد.  


کدام یک از موارد زیر کالری بیشتری دارند؟
- یک بشقاب بزرگ سیب زمینی سرخ کرده
- یک لیوان بزرگ میلک شیک وانیلی
- دو عدد همبرگر بزرگ


پاسخ صحیح 
یک لیوان میلک شیک خوشمزه است، اما نباید زیاد آن را خورد. یک لیوان بزرگ میلک شیک حاوی هزار و هفتاد کالری و 32 گرم چربی اشباع شده است. در حالی که یک بشقاب بزرگ سیب زمینی سرخ کرده حاوی 540 کالری و یک لیوان بستنی حاوی 250 تا 350 کالری است.


شهروندان آمریکایی به طور متوسط چه مقدار بستنی در سال می خورند؟
- 4 کیلوگرم
- 7 کیلوگرم
- 9 کیلوگرم


پاسخ صحیح
آمریکایی ها در مجموع کمتر از سال 1988 میلادی بستنی خورده اند، اما در سال 2008، به طور میانگین، هر شهروند آمریکایی 7 کیلوگرم بستنی خورده است. اگر فکر می کنید 7 کیلوگرم بستنی زیاد است، باید به میزان مصرف بستنی در سال 1946 توجه کنید. در آن سال، هر شهروند آمریکایی که پیروزی در جنگ جهانی دوم را جشن گرفته بود به طور متوسط 10 کیلوگرم بستنی خورد.


بستنی های سبک سالم تر از بستنی های عادی هستند؟
- بله
- خیر


پاسخ صحیح 

بستنی های سبک، دست کم 50 درصد کمتر از بستنی های عادی چربی و کالری دارند، اما ضرورتا سالم تر نیستند و به معنای آن نیست که می توان به کرات آن را مصرف کرد. برخی از کارشناسان باور دارند بستنی های سبک بسیار بیشتر از بستنی های عادی چربی دارند. مقایسه برچسب های روی بسته بندی بستنی ها کمک می کند تا بستنی کم چرب انتخاب کنید. به یاد داشته باشید همیشه نصف فنجان بستنی را به آرامی بخورید.


آمریکایی ها بستنی با چه طعمی را دوست دارند؟
- نیوپالیتن
- شکلاتی
- کرم کوکی


پاسخ صحیح
شهروندان آمریکا بستنی هایی با طعم کرم کاکائو، کرم کوکی، توت فرنگی و شکلات نعناع را دوست دارند. 


علت بروز سردرد پس از خوردن بستنی چیست؟
- بستنی سرد با سقف گرم دهان برخورد می کند.
- رگ های خونی مغز به سرعت متورم می شوند.
- هر دو


پاسخ صحیح
سردرد پس از خوردن بستنی زمانی نمایان می شود که ماده ای سرد به سقف گرم دهان برخورد کند. اعصاب و عروق خونی که به مغز می روند از این ناحیه دهان عبور می کنند و برخورد ماده سرد سبب تورم و تحریک آنها می شود. برای پیشگیری از بروز سردرد باید بستنی و مواد غذایی سرد را به آهستگی خورد.


کدام یک ( کلوچه یا کیک شکری ) سالم ترند؟ 
- کلوچه
- کیک شکری


پاسخ صحیح

کیک شکری حاوی 60 تا 130 کالری و کلوچه حاوی 120 تا 160 کالری هستند. بهترین راه آن است به اندازه نصف فنجان بستنی، کیک و کلوچه سفارش دهید.


چرا روی بستنی یخ می زند؟
- یخ سبک تر از بستنی است.
- سطح بستنی را صاف می کنید.
- مدت زیادی در فریزر می ماند.


پاسخ صحیح
نوسان درجه حرارت، شایع ترین دلیل ایجاد لایه ای از یخ بر روی بستنی است. وقتی کریستال های کوچک یخ روی بستنی ذوب و دوباره یخ می زنند، می درخشند. بستنی را در قسمت وسط فریزر با دمای منفی پنج تا صفر درجه نگه دارید. 


چرا در تولید بستنی از نمک استفاده می شود؟
- ایجاد و تداوم واکنش های فیزیکی و شیمیایی 
- ایجاد تعادل در شیرینی
- بهبود پروسه خنک شدن و یخ بستن 


پاسخ صحیح
در پروسه تولید اکثر بستنی های جدید از نمک استفاده نمی شود. اما اگر عاشق بستنی های دست ساز قدیمی هستید باید بدانید که از نمک برای پایین آوردن نقطه انجماد استفاده می شود.  


چرا بستنی در روزهایی که باد می وزد و هوا گرم است به سرعت آب می شود؟
- سایه به اندازه کافی وجود ندارد.
- محیط خشک است.
- گرما از هوا به بستنی سرد کشیده می شود.


پاسخ صحیح
اکثر مردم باور دارند بستنی در روزهایی که باد می وزد و گرم است به سرعت آب می شود. در طول چنین شرایطی، هوای گرم به بستنی سرد نفوذ می کند. همچنین بستنی در آب و هوای مرطوب زودتر از آب و هوای خشک آب می شود.


بستنی و سوربیت ( نوعی دسر یخ زده که از آب شیرین با طعم میوه تهیه می شود ) چه تفاوتی با هم دارند؟
- سوربیت، از پوره میوه ها، شکر و ژلاتین تهیه می شود. 
- سوربیت از پوره میوه ها، شکر و شیر کم چرب تهیه می شود.
- در تهیه سوربیت از لبنیات استفاده نمی شود.


پاسخ صحیح
افرادی که به لاکتوز شیر حساسیت دارند می توانند سوربیت بخورند، زیرا در تهیه سوربیت از لبنیات استفاده نمی شود. سوربیت ها می توانند حاوی شیر، تخم مرغ و ژلاتین باشند. افرادی که از مصرف کلیه محصولات غذایی حیوانی می پرهیزند می توانند بستنی هایی که با کره بادام زمینی، شیر بادام و نارگیل تهیه شده اند را مصرف کنند.


ماست های یخ زده مانند ماست های عادی حاوی باکتری های پروبیوتیک هستند؟
- بله
- خیر


پاسخ صحیح

برخی از ماست های یخ زده نیز حاوی مواد سودمندی هستند که در ماست طبیعی وجود دارند. سعی کنید همیشه ماست و محصولات لبنی تازه بخورید.


چربی یک لیوان سوربیت بیشتر از یک لیوان بستنی است؟
- بله
- خیر


پاسخ صحیح 
یک لیوان سوربیت یا ماست یخ زده فاقد چربی هستند و کمتر از 120 کالری دارند. این در حالی است که یک لیوان بستنی شکلاتی حاوی 6 گرم چربی اشباع شده و 145 کالری است. می توان یک لیوان سوربیت خورد، اما نباید در مصرف آن افراط کرد چون سبب افزایش شدید قند خون می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.