سن مصرف سیگار در کشور ۶ سال پایین آمد/ علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ

سلامانه :  فوق تخصص درمان تومورهای سرطانی گفت: متأسفانه عواملی مثل تغذیه نامناسب و مصرف سیگار در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارند، ضمن اینکه در ۱۰ سال گذشته، سن مصرف سیگار ۶ سال کمتر شده است.

 به گزارش فارس، محمدرضا فتحی در نشستی به مناسبت بررسی وضعیت سرطان روده بزرگ در کشور گفت: با وجود افزایش سن عمر زندگی در اروپا، ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد بزرگسال ما بیشتر است.

وی گفت: علت این عقب‌ماندگی، وضعیت پزشکی ما نیست، بلکه 60 تا 70 درصد مردم اروپا در مرحله اول ابتلا به سرطان مراجعه می‌کنند، در حالی که در کشور ما 20 تا 30 درصد مردم در مرحله اول برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: بهتر است صدا و سیما به جای تبلیغات پفک، تبلیغات بهداشتی کند و سبک زندگی را به مردم آموزش دهد، چرا که سبک زندگی و تغذیه، مهمترین اثر را در ابتلا به این سرطان بازی می‌کنند و این در حالی است که افراد می‌توانند در آن مؤثر باشند.

فتحی گفت: برخی از عوامل در ابتلا به این سرطان مؤثر است، اما ما نمی‌توانیم برای آن کاری کنیم، ژنتیک و سن دو عاملی است که نمی‌توان برایش کاری کرد، اما در مواردی دیگر مانند مصرف فست‌فود یا مصرف سیگار، می‌توانیم جلویش را بگیریم، این در حالی است که سن مصرف سیگار در 10 سال گذشته 6 سال کمتر شده است.

فوق تخصص درمان تومورهای سرطانی افزود: با افزایش سن امید به زندگی، سرطان‌ها افزایش می‌یابند، به طوری که سرطان در جمعیت زیر 75 سال علت اول و در جمعیت بالای 75 سال دلیل دوم مرگ و میر است، در حالی که زمانی علت پنجم در کشور بود.

وی افزود: زمانی موارد جدید سرطان 0.7 در هر هزار نفر بود، در حالی که اکنون 1.3 در هر هزار نفر است و در سال 2030، حدود 5 در هر هزار نفر می‌شود؛ یعنی سالی 300 تا 500 بیمار سرطانی جدید خواهیم داشت و بین سال‌های 2020 تا 2030، 3 تا 5 میلیون بیمار جدید وجود خواهد داشت.

فتحی ادامه داد: با مسن شدن جامعه، میزان مصرف سیگار و فست‌فود ابتلا به این سرطان بیشتر خواهد شد، این در حالی است که نظارت‌ها به موقع انجام نمی‌شود و صنف‌های تجاری هم بر عملکرد خود نظارتی ندارند، البته باید درنظر بگیریم که 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

وی همچنین از بیمه حمایتی بیماران سرطانی در کشور که تحت پوشش بیمه البرز است، برای اولین بار خبر داد و گفت:‌ در این پوشش بیمه، پزشک مشاور، افراد تحت پوشش را تحت معاینه قرار می‌دهد، آزمایش‌های غربالگری و درمان را پوشش داده و تمام هزینه‌ها از حداقل 35 میلیون تومان تعهد تا 60 سال را برای بیمار را پوشش می‌دهد.

* علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ

همچنین در این نشست، علی شجاعی متخصص پاتولوژی نیز گفت: سرطان روده بزرگ، سومین سرطان شایع در مردان و زنان دنیاست و مانند بیماری‌های قلبی و عروقی شایع شده است.

وی افزود: دلایل شیوع آن، تغذیه نامناسب،‌ مصرف برخی مواد غذایی مانند فست‌فود، مصرف بالای گوشت قرمز، عدم مصرف میوه، سبزی و فیبر کافی، نداشتن تحرک، مصرف دخانیات، عوامل ژنتیکی و افزایش سن است، به طوری که شایع‌ترین سن در ابتلا به این سرطان از 50 سال به بالاست.

شجاعی گفت:‌ علائم سرطان روده بزرگ، وجود خونریزی از مقعد و در مدفوع است، شایع‌ترین دلیل ابتلا به این سرطان، کم‌خونی است که در آزمایش خود را نشان می‌دهد. تغییر اجابت مزاج به سمت یبوست و دردهای مبهم شکمی از علائم این بیماری‌ است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.