هزینه پیوند کلیه یک چهارم دیالیز است

سلامانه : رییس قطب ارولوژی کشور با بیان اینکه پیوند کلیه به مراتب بهتر از انجام دیالیز برای بیمار و حتی اقتصادی تر است، گفت: هزینه پیوند کلیه برای یک بیمار با مشکلات کلیوی، یک چهارم انجام دیالیز است.

 به گزارش ایرنا، دکتر ناصر سیم فروش در مراسم افتتاح مرکز جامع درمان بیماران دیالیزی و پیوند کلیه در کلینیک شفا افزود: با توجه به اینکه پیوند کلیه بهتر از دیالیز است، همه دولت ها نیز به این مقوله اهمیت ویژه ای می دهند زیرا هزینه و مصرف دارو در دیالیز بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه پیوند اعضا کار بزرگی است اما باید بار سنگین آن از دوش بیماران و سیستم بهداشت و درمان برداشته شود، تصریح کرد: در پیوند کلیه مساله دیالیز به عنوان یک پشتیبان باید تلقی شود.

سیم فروش با بیان اینکه کمک خیران و نیکوکاران در این زمینه بسیار تاثیرگذار است، افزود: انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در این زمینه تلاش های جدی انجام داده اما باید خیران بیشتر وارد کار شوند تا مشکلات بیماران با نارسایی کلیه رفع شود.

 

** بخشی از پیوند کلیه مربوط به مرگ مغزی ها است

رییس قطب ارولوژی کشور افزود: پیشتر پیوند کلیه از افرادی که دچار مرگ مغزی می شدند، نداشتیم اما با فتواهایی که از مراجع گرفته شد و با تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، اکنون این اقدام در کشور در حال اجرا است.

وی ادامه داد: اکنون بخش قابل توجهی از پیوندهای کلیه از طریق استفاده از کلیه های افراد با مرگ مغزی است که در این زمینه به بسیاری از بیماران نیازمند کلیه کمک شده است.

 

** پیوند کلیه به خارجی ها ممنوع

سیم فروش با بیان اینکه پیوند کلیه در ایران از خارجی به خارجی و آن هم از تبعه خودش امکانپذیر است، افزود: اخیرا تقلباتی در این زمینه صورت گرفته و عده ای خلاق این قانون در برخی بیمارستان های نادر اقدام می کنند که اکنون جلوی این موضوع گرفته شده است. در واقع پیوند کلیه به خارجی ها ممنوع شده است.

وی گفت: آمادگی تربیت پزشکان جراح برای کشورهای خارجی را داریم تا بتوانند در کشورهای خود پیوند کلیه را انجام دهند و در واقع ما نیز با امکانات بسیار محدود کار پیوند کلیه را در کشور آغاز کرده ایم.

سیم فروش ادامه داد: مسوول بیماران کلیوی دیگر کشورها نیستیم اما می توانیم تربیت نیروهای پزشکی در این حوزه را عهده دار شویم.

 

** پیوند کلیه از مرگ مغزی ها بیشتر از افراد زنده در ایران

رییس قطب ارولوژی کشور گفت: اکنون میزان پیوند کلیه از افراد با مرگ مغزی در کشور بیشتر از پیونده از افراد زنده است و روند پیوند از مرگ مغزی ها به بیماران کلیوی در کشور رو به افزایش است.

وی ایثار پیوند کلیه را در کشور خوب دانست و افزود: خوشبختانه در 20 تا 25 سال گذشته از نظر تکنولوژی برای درمان بیماران کلیوی پیشرفت های خوبی داشته ایم بطوریکه ایران رتبه دوم یا سوم را در زمینه پیوند کلیه دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.