بی دندانی ۵ تا ۱۰ سال عمر انسان را کم می‌کند

سلامانه :استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بی دندانی بر طول عمر و کیفیت زندگی افراد اثر سوء می گذارد به گونه ای که حدود 5 تا 10 سال از عمر افراد به همین دلیل کاهش می یابد.

به گزارش انجمن ایمپلنتولوژی ایران، دکترˈکاوه سیدانˈ اظهار داشت: به دلیل اهمیت این موضوع سازمان بهداشت جهانی در بیانیه سال 2008 میلادی خود به موضوع بی دندانی در جوامع پرداخت و در یکی از بند های این بیانیه بر داشتن دندان به عنوان یکی از لازمه های حقوق انسانی تاکید شده است .

وی افزود : نیمی از بی دندانی ها بر اثر عوامل ژنتیکی بروز می کند. پیرشدن جمعیت و تغذیه نادرست نیز تاثیرات مخربی بر سلامت دندان ها دارد که ضرورت استفاده از ایمپلنت های دندانی را چندین برابر می کند.

این متخصص پروتزهای دندانی با اشاره به اینکه در دهان هر انسان حداقل حدود صد میلیون تومان سرمایه دندانی وجود دارد، تاکید کرد: بهترین ابزار بیمه کردن دندان ها رعایت بهداشت و اصول مراقبتی آنهاست. 

سیدان توضیح داد: زمانی که فردی دندان های خود را از دست می دهد با این تصور که مشکلی به وجود نمی آید، به مصرف غذاهای نرم تر روی می آورد.

وی افزود: این دسته غذاها اغلب از کربوهیدرات و موادغذایی پرکالری و با پروتئین و فیبر کمتر هستند؛ بنابراین افراد بی دندان درنتیجه مصرف این مواد دچار چاقی و اضافه وزن می شوند و درکنار افزایش چربی های دورشکم و تنگی عروق، دستگاه گوارشی آنها نیز دچار مشکلات جدی می شود.

سیدان گفت: براساس آمار، کشورهای اسکاندیناوی و ژاپن برترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان در ارایه خدمات بهداشت و درمان مناسب محسوب می شوند.

مشاور بین الملل رییس سازمان نظام پزشکی کشور گفت : درحال حاضر هیچ نظارتی بر عملکرد دندان پزشکان کشور درحوزه ایمپلنت وجود ندارد؛ بنابراین دندان پزشکان تا زمانی که تخلفی نکنند و یا شکایتی از دندان پزشکی نشود، می توانند به ایمپلنت گذاری خود ادامه دهد.

سیدان گفت: اگرچه متولی رسیدگی به این امر و شکایت احتمالی، سازمان نظام پزشکی، سازمان پزشکی قانونی، دادگاه رسیدگی به تخلفات و جرایم پزشکی و سازمان تعزیرات حکومتی است ولی با اتفاقات و برنامه ریزی های درحال انجام، سازمان نظام پزشکی نقش پررنگ تری برای رسیدگی خواهد داشت.

دبیر انجمن ایمپلنتولوژی ایران با تاکید بر اهمیت برگزاری همایش های علمی برای دندان پزشکان گفت: کنگره بین المللی ایمپلنت های دندانی کیش ازجمله کنگره های خاورمیانه ای گروه بین المللی ایمپلنت های دندانی (I T I) است که 14 و 15 آذرماه امسال در جزیره کیش برگزار می شود. 

سیدان افزود: این همایش درگذشته در امارات متحده عربی، بحرین و قطر برگزار می شد و کشورهای عربی منطقه برگزارکننده آن بودند. این نخستین باری است که ایران برگزارکننده این همایش است و این امر امتیازی بین المللی برای کشور ما به شمار می رود. 

به گفته وی 600 مهمان از متخصصان و دست اندرکاران حوزه ایمپلنت کشور و حدود 30 میهمان از سایر کشورهای دنیا در این همایش شرکت می کنندو علاوه براین 8 سخنران از برجسته ترین اساتید جهانی ایمپلنت های دندانی ازجمله دکتر ˈنیکلاس لنگ ˈ از انگلیس دراین همایش سخنرانی خواهند کرد. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.