الگوی غذایی خانواده‌ها، بوفه و مغازه‌های اطراف مدارس باید اصلاح شوند

سلامانه : رئیس انستیتو تغذیه ایران با هشدار نسبت به معضل چاقی دانش آموزان گفت: راهکار اصلی برای حل این معضل کنترل الگوی غذایی خانواده از سوی مادر، اصلاح بوفه مدارس و جمع‌آوری کالاهای آسیب رسان از اطراف مدارس است.

 مجید حاجی‌فرجی در گفت‌وگو با فارس، نسبت به چاقی دانش‌آموزان هشدار داد و توضیحاتی برای اصلاح این موضوع ارائه کرد.

وی گفت: اولین توصیه‌ای که من می‌توانم برای رفع معضل چاقی دانش‌آموزان داشته باشم این است که خود خانواده‌ها الگوی غذایی خود را تغییر دهند.

رئیس انستیتو تغذیه ایران با بیان اینکه مادر خانواده نقش بسزایی در نوع تغذیه اعضای خانواده دارد، گفت: اگر خانواده به ویژه مادر نتواند امنیت غذایی را در داخل خانواده ایجاد کند و به مدیریت غذاهای مصرفی بپردازد، طبیعتاً اعضای خانواده از مشکلاتی مانند چاقی رنج خواهند برد.

وی ادامه داد: بهترین فرصت است که مادران ما بتوانند الگوی غذای خانواده را به تدریج تغییر دهند، اما باید بدانند که در این مسیر قطعاً مقاومت‌هایی از سوی اعضای خانواده انجام خواهد شد، بنابراین مادر خانواده باید به مرور فرهنگ مصرف غذا در خانواده خود را اصلاح کند تا مقاومت‌ها سبب نشود که این کار صورت نگیرد.

به گفته حاجی‌فرجی، یکی از علل دیگر تغذیه نامناسب کودکان امروز، مسئله بوفه مدارس است که باید اصلاح شود، چرا که در صورت عدم اصلاح آن، اقدامات مادر خانواده بی‌نتیجه خواهد بود.

وی در این زمینه افزود: در مدارس نیز کارهای تحقیقاتی بسیاری انجام شده و مشاهده شده است که اگر بوفه مدارس را با همکاری خود اولیا و دانش‌آموزان اداره کنیم، به صورت معنی‌داری الگوی غذایی آنها به سمت تغییرات مثبت خواهد رفت.

رئیس انستیتو تغذیه ایران ادامه داد: اکنون نیز بحث روز وزارت بهداشت این موضوع است و نیاز است تا وزارت آموزش و پرورش با ما همکاری کند تا بتوانیم یک کار جدی و اجرایی در بوفه‌های مدارس انجام دهیم، چون یک بخش قابل‌توجهی از مصرف مواد غذایی آسیب‌رسان در داخل مدارس صورت می‌گیرد و ما حتماً باید آن را کنترل کنیم.

وی به موضوع فروش کالاهای آسیب‌رسان در حاشیه و اطراف مدارس اشاره کرد و گفت: چند سال است که در این خصوص برنامه‌ریزی شده و با همکاری شهرداری و سایر سازمان‌ها سعی شده است که کالاهای آسیب‌رسان از اطراف مدارس جمع‌آوری شود.

حاجی‌فرجی خاطرنشان کرد: اما این امر یک کار بسیار دشوار است چرا که کالاهای آسیب‌رسان در مغازه‌ها و دکه‌های کوچک نیز می‌تواند عرضه شود، بنابراین ما باید دانش‌آموزان خود را آموزش دهیم و در میان آنها فرهنگ مصرف غذاهای سالم را ایجاد کنیم.

وی از آموزش و پرورش درخواست کرد تا با وزارت بهداشت همکاری کرده و ساعت‌هایی را برای آموزش دانش‌آموزان اختصاص دهد، چرا که دانش‌آموزان توانایی یادگیری‌شان بیشتر است و به علت انعطافی که دارند، به راحتی فرهنگ جدید استفاده از مواد غذایی را می‌پذیرند و می‌توانند مراقب خود باشند.

رئیس انستیتو تغذیه ایران تأکید کرد: همه این اقدامات باید در کنار یکدیگر صورت بگیرد، چرا که اگر مادر خانواده الگوی غذایی را اصلاح کند، اما دانش‌آموز در مدارس به مواد غذایی آسیب‌رسان دسترسی داشته باشد، کار مادر بی‌فایده خواهد بود و اگر ما بوفه مدارس را نیز اصلاح کنیم، و در اطراف مدارس این کالاها عرضه شود، باز هم اقدامات ما نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه برای حل مشکل چاقی دانش‌آموزان حتماً باید الگوی غذایی این دانش‌آموزان تغییر کند، گفت: از خانواده‌ها می‌خواهیم که خودشان به این موضوع اهمیت دهند، چرا که تنها با توصیه‌های ما این مشکل برطرف نمی‌شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.