خواب آلودگی یک حس است یا واقعیت؟

سلامانه : خواب آلودگی یک جریان ناخودآگاه است که انسان و مغز انسان از آن غافل است و شناختی از این وضعیت ندارد.

پریسا عدیمی فوق تخصص ریه و فلوشیپ خواب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: خواب آلودگی در افراد انواع گوناگونی دارد از جمله خواب آلودگی حین رانندگی که خطرناکترین نوع آن است. انواع دیگر آن شامل خواب آلودگی حین خواندن مجله به صورت عادتی، خواب آلودگی به علت کمبود ساعت خواب فرد، به علت سفرهای مداوم بین قاره ای، شرایط داخلی بدن، وجود گازهای سمی در خون، بیماری های روانپزشکی و به علت شرایط شغلی است.

وی ادامه داد: خواب آلودگی جریان ناخودآگاه است که انسان و مغز انسان از آن غافل است و شناختی از این وضعیت ندارد.

عدیمی اضافه کرد: در مورد شرایط داخلی به عنوان مثال افرادی که به علت عدم کنترل قند و دستشویی رفتن های مداوم خوابهای یکپارچه ندارد، در طول روز دچار خواب آلودگی می شوند و یا حتی افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند نیز از این مشکل رنج می برند.

وی گفت: مناسب ترین زندگی، زندگی کشاورزی است، کشاورز با طلوع خورشید از خواب بیدار و با غروب خورشید به خواب می رود افرادی که مشغول کار شیفتی هستند و شیفتهایشان تغییر می کند، سخت دچار خواب آلودگی می شوند.

عدیمی در پایان اظهار داشت: ابتدا باید توسط پزشک تشخیص داده شود که حس خواب آلودگی در فرد فقط یک حس است و یا واقعیت دارد که این امر با انجام  تست های دقیق امکان پذیر است. سوالهایی که در این موارد از بیمار پرسیده می شود، خواب آلودگی در هنگام تماشای سریال مورد علاقه، خواندن کتاب، قرار گرفتن در محیط های عمومی مانند مسجد، مطب، پارک، حین رانندگی بعد از صرف نهار، هنگام دراز کشیدن و موقع صحبت کردن، است که این سوالات هر کدام نزد پزشک 3 امتیاز دارد، اگر فرد از این مجموعه سوالات 10 امتیاز مثبت بگیرد، خواب آلودگی بیش از حد دارد و باید تحت درمان قرار بگیرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.