اورژانس ۷ هزار نیرو کم دارد/ ۲۵ درصد مراکز درمانی خصوصی ایام عید باز هستند

سلامانه : رئیس اورژانس کشور از کمبود ۷ هزار نیرو در این مرکز و ۴۵ هزار نیرو در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: در ایام عید ۲۵ درصد مراکز درمان خصوصی باز هستند.

 به گزارش فارس، محمدامین صابری‌نیا امروز در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن چهارشنبه‌سوری و ایام نوروز گفت: پرسنل اورژانس در اورژانس پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی با اجرای طرح تحول سلامت با افزایش توقعات مردم مواجه شدند و تلاش کردند نواقص را بپوشانند تا مردم با کمبودی در ارائه خدمات روبه‌رو نشوند.

وی ادامه داد: سال آینده، طرح رتبه‌بندی اورژانس پیش‌بیمارستانی را خواهیم داشت که ارتقای کیفی پرسنل و هتلینگ در آن اهمیت بسیاری دارد. در این استانداردسازی اورژانس به ویژه در بحث تروما، نوسازی اورژانس زمینی و توزیع آمبولانس‌ها را آغاز کرده‌ایم.

صابری‌نیا گفت:‌ در مرحله اول، 100 آمبولانس را در کشور توزیع کرده‌ایم و 100 دستگاه آمبولانس دیگر در دست اقدام داریم. 

وی همچنین از برنامه عملیاتی مدیریت بحران در اورژانس کشور خبر داد و گفت: این برنامه عملیاتی در دست ابلاغ است که یکی از الگوهای خاورمیانه خواهد شد.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور تصریح کرد: سند ملی پدافند غیرعامل را نیز برای سال آینده در دست اقدام داریم، همچنین برنامه عملیاتی برای حوادثی که انسان‌ساز است، در سال آینده در برنامه خود داریم.

صابری‌نیا در مورد اقدامات لازم برای چهارشنبه آخر سال گفت: با تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی مکاتباتی داشته و با سازمان‌های دیگر از جمله نیروی انتظامی و شهرداری هماهنگی‌های لازم انجام شده است و تأکید بر آمادگی لازم برای برخورد با حوادث داشته‌ایم.

وی گفت: سال گذشته کمیته‌هایی ایجاد کردیم تا مشکلات و نواقص سال گذشته آن را بررسی کنند، متأسفانه در سال 92 آمار افزایشی را در بحث حوادث چهارشنبه‌سوری داشته‌ایم که 3 درصد نسبت به سال قبل افزوده شده است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: تعداد حوادث چهارشنبه‌سوری در سال گذشته 2563 مورد بوده، 40 درصد مربوط به سوختگی دست، 25 درصد سوختگی چشم و 7 مورد فوت ناشی از مواد غیراستاندارد گزارش شد.

وی همچنین برنامه‌های لازم را برای ایام نوروز تشریح کرد و گفت: با دانشگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه از جمله وزارت رفاه مکاتباتی داشته‌ایم تا بیمارستان‌های ما، چه دانشگاهی و چه غیردانشگاهی با 100 درصد امکانات خود کار کرده و بخش‌های ویژه 100 درصد فعال باشند.

صابری‌نیا ادامه داد: با توجه به طرح تحول سلامت، پزشک مقیم اورژانس مشابه گذشته فعالیت خود را خواهد داشت و در بحث نظارت بر بهداشت محیط، اماکن غذایی و محل اسکان مسافران نوروزی به صورت بازدید توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود و این نظارت‌ها محسوس و غیرمحسوس خواهد بود.

۲۵ درصد مراکز درمانی خصوصی ایام نوروز باز هستند

وی گفت: همچنین ابلاغ شده 25 درصد از بخش خصوصی برای اورژانس‌ها، بیمارستان‌ها و مطب‌ها در ایام نوروز فعال باشند و امسال نیز نگاه ویژه‌ای به بحث دندانپزشکی شده است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: طرح اورژانس نوروزی از 25 اسفند تا 15 فروردین‌ سال 94 ادامه دارد، کشیک‌های نوروزی از سوی معاونان درمان دانشگاههای علوم پزشکی ادامه خواهد داشت، به طوری که هر معاون موظف است هر روز در حضور داشته باشد.

وی گفت: کلینیک‌های ویژه در تعطیلات غیررسمی قرار است فعال باشند تا مردم در موارد اورژانسی بتوانند به آنها مراجعه کنند.

وی در مورد همکاری هلال احمر با اورژانس گفت: سازمان‌هایی مثل هلال احمر، پلیس راهور و اورژانس ارگان‌هایی هستند که در کنار هم قرار دارند اما در کار هم دخالت نمی‌کنند. بحث ما با هلال احمر نیز بحث هم‌افزایی مطرح است نه ادغام.

وی تصریح کرد: وظیفه هلال احمر، امداد و نجات است، اما وظیفه اورژانس انتقال علمی و درمان علمی است. با این وجود، امسال تصمیم گرفته شد هماهنگی بین این دو سازمان بیشتر شود و تفاهم‌نامه‌ای نیز منعقد شده است.

۸۰۰ آمبولانس جدید خریداری شد

صابری‌نیا در مورد 150 میلیارد تومانی که مجلس برای اورژانس مصوب کرد، گفت: 4 هزار آمبولانس داریم که در طول سال فعالند و نیاز به بازیافت دارند، این بودجه باعث شد که 800 آمبولانس جدید خریداری شود و بتوانیم تجهیزات را کامل کنیم.

وی در مورد خرید آمبولانس گفت: اگر تولید داخل می‌تواند با کیفیت عالی باشد، از آن استقبال می‌کنیم و اگر نه، از جاهانی دیگر تهیه می‌کنیم. اگر کشور بتواند بر اساس استانداردهای تعریف‌شده ما در زمان کوتاه به صورت انبوه آمبولانس بسازد، از آن استقبال می‌کنیم، اما هنوز اتفاق نیفتاده است و تصویب نشده که از کجا آن را وارد کنیم.

۱۲۰ میلیارد تومان برای خرید موتورآمبولانس

وی از طرح خرید موتورآمبولانس خبر داد و گفت: در صورت تأمین منابع اجرا می‌شود، این طرح با عنوان ارتقای کیفیت خدمات پیش‌بیمارستانی از طریق موتورآمبولانس است که 100 تا 120 میلیارد تومان هزینه دارد.

اورژانس هوایی در ۱۸ نقطه کشور

صابری‌نیا ادامه داد: در اورژانس هوایی در 18 نقطه کشور این اورژانس را داریم، نقاطی که مشکل‌ساز بوده شناسایی و تا سال آینده آن را بهبود می‌بخشیم. در سال جاری 750 نفر از خدمات اورژانس هوایی بهره بردند.

وی گفت: در سال آینده افزایش کیفیت خدمات‌رسانی، برطرف کردن مشکلات آمبولانس و خرید خدمت که گران است را در برنامه داریم.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر می‌خواهد هلی‌کوپتر خریداری کند که این به کمک اورژانس می‌آید و هم‌اکنون یک بالگرد در مازندران داریم و بقیه به صورت خرید خدمت است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور افزود: همچنین در سال آینده به صورت فشرده 100 پایگاه اورژانس استانداردسازی می‌شود که اعتباراتش هم تخصیص داده شده است.

در اجرای قانون ارتقای بهره وری به اورژانس توجه نشد

صابری‌نیا ادامه داد: متأسفانه از سال 54 تا 93 هر زمانی که تصمیم گرفته می‌شود، برای بیمارستان‌ها بود، حتی در قانون ارتقای بهره‌وری به اورژانس پیش‌بیمارستانی نگاه خوبی نشد، اما امسال پرداخت کارانه این نیروها را از درآمد بیمارستانی داریم.

وی گفت: هم‌اکنون بسیاری از دانشگاه‌ها کارانه پرسنل را دریافت کرده‌اند و امسال کارانه اورژانس تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران را مبتنی بر عملکرد خواهیم داشت.

کمبود ۷ هزار نیرو در اورژانس کشور

وی از کمبود 7 هزار نیروی اورژانس خبر داد و گفت: با آنکه وزیر بهداشت مکاتبه کرده، اما کمبود نیروی انسانی حل نشده و این کمبود به صورت مجوز قرارداد هم حل نشده است و فشار مضاعفی روی پرسنلی است که نباید آنقدر کار کنند.

وی افزود: نیروهای ما علاوه بر خدمات پزشکی، رانندگی و بیماربری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم در سال آینده جذب نیرو داشته باشیم، گفت: با کمک 500 میلیارد تومانی دولت به وزارت بهداشت به ویژه اورژانس، تحول عظیمی رخ خواهد داد. باید مسئولان دولت، مستقیم به بحث اورژانس ورود کنند و اگر 100 میلیارد تومان برای خرید موتورآمبولانس هزینه شود، 100 درصد افزایش خدمت را خواهیم داشت.

صابری‌نیا افزود: چالش ایجاد کردن برای اورژانس به نفع ما نیست، ما باید نقص خود را بگوییم اما حمایت هم باید بشویم.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور افزود: برای نگهداشت آمبولانس‌های فعلی، حداقل 7 هزار نیرو کسری داریم و با 35 درصد اضافه کردن اعتبارات اورژانس، باز هم با کمبود اعتبار مواجهیم و باید 100 درصد اعتبارات ما افزوده شود.

کمبود ۴۵ هزار نیرو در وزارت بهداشت

صابری‌نیا گفت: وزارت بهداشت 23 هزار نیرو در بیمارستان‌ها، 15 هزار نیرو در آموزش و 7 هزار نیرو در اورژانس کمبود دارد و از مجوز جذب 7 هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت فقط حدود 200 نفر آن به اورژانس رسید.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.