دردهای سیاتیكی چیست؟

دردهای سیاتیكی چیست؟

یك متخصص ارتوپدی گفت: زمانی می‌گوییم فرد دچار دردهای سیاتیكی شده كه مهره‌های كمر یا صفحه‌های بین آنها جابجا شده و با فشار بر ریشه‌های عصب سیاتیك، فرد را دچار دردی مانند برق گرفتگی می‌كند.

دكتر خلیل علیزاده در گفت‌وگو با  (ایسنا)، درباره دردهای سیاتیكی گفت: سیاتیك مهم‌ترین و بزرگترین عصب بدن است كه از نخاع سرچشمه گرفته و به صورت شاخه شاخه به عضلات دیگر می‌رود و حس آن قسمت از بدن را تامین كرده و باعث حركت آن می‌شود.

وی ادامه داد: این عصب از مهره كمری سرچشمه می‌گیرد و با عبور از باسن به پشت زانو می‌رود كه در آنجا دو شاخه شده و تا كف پا ادامه پیدا می‌كند و به نوك انگشتان ختم می‌شود.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به بروز بی‌حسی و كاهش قدرت عضلات پا هنگام شروع دردهای سیاتیكی افزود: این دردها معمولا از زانو به پایین را درگیر كرده و فرد در قسمت ساق و پشت پا احساس بی‌حسی می‌كند.

وی تاكید كرد: مهم‌ترین عامل تشدید دردهای سیاتیكی، برداشتن اجسام سنگین به طور ناگهانی است و در مواردی مثل هول دادن ماشین یا بیرون آوردن آن از چاله و خم شدن ناگهانی برای بلند كردن جسم سنگین به علت فشاری كه به عصب سیاتیك وارد می‌شود فرد دچار این دردها می‌شود.

علیزاده در ادامه افزود: عوامل دیگری مثل تصادف‌ها كه باعث جابجا شدن مهره‌ها می‌شود و وجود غده در كانال نخاعی موارد دیگری هستند كه باعث بروز دردهای سیاتیكی می‌شوند.

این متخصص ارتوپدی گفت: اگر شخص فقط درد داشته باشد با استراحت مطلق در دو تا سه روز و استفاده از دارو و فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌كند اما اگر علاوه بر احساس درد، دچار بی‌حسی و ضعف عضلانی شود و نتواند پایش را بالا و پایین كرده و هنگام راه رفتن بر آنها كنترل كافی داشته باشد، باید جراحی شود.

وی تصریح كرد: كسانی كه دچار كمر درد می‌شوند معمولا برای همه عمر دچار كمردردهای مقطعی هستند و اگر نكات لازم را رعایت نكنند با احتمال برگشت و عود آن مواجه خواهند شد.

به گفته وی، از آنجا كه درمان سیاتیك مقطعی نیست، كسی كه یك بار سابقه سیاتیك داشته باشد، دیگر نمی‌تواند برای همه عمر كارهای عادی‌اش را انجام دهد.
 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.