۵۰ درصد از افراد دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند

سلامانه :سرپرست مرکز بهداشت و درمان شهرستان خمین گفت: بیش از 50 درصد از افرادی که به بیماری دیابتی مبتلا هستند از بیماری خود اطلاع ندارند.

به گزارش ایرنا ˈ اکبر باقری ˈ روز پنج شنبه در همایش بیماران دیابتی که در کانون امام خمینی (ره) شهرستان خمین برگزار شد، افزود: عدم مراجعه به پزشک و انجام ندادن آزمایش های لازم در این زمینه سبب شده تا افراد بدون اطلاع از بیماری خود به روند عادی زندگی خود ادامه بدهند که این امر زمینه ساز مشکلات جدی در مراحل بعدی برای آنها شده است.

وی تغییر سبک زندگی از سنتی به صنعتی، افزایش زندگی شهرنشینی را زمینه ساز ایجاد بیماری هایی مانند دیابت عنوان کرد و گفت: از مهمترین عللی که بیماری دیابت را افزایش می دهد چاقی ، عدم تحرک بدنی، نداشتن برنامه صحیح ورزشی، استفاده از دخانیات و مهمتر از همه وجود استرس است.

باقری گفت : انجام اقداماتی مانند کنترل وزن، فشار خون، افزایش استفاده از سبزی ها و میوه در سبد تغذیه خانواده ها کمک مهمی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت دارد.

وی با بیان اینکه رعایت موارد یاد شده حدود 71 درصد ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد، ادامه داد. آموزش افراد و حضور فعالانه ی افراد مبتلا به بیماری دیابت در چنین جلساتی نقش مهمی در آگاهی این افراد دارد. 

باقری، خانه های بهداشت در روستاها، مرکز بهداشت و درمان روستایی، بیمارستان شهرستان و بیمارستان استان را از مراکزی ذکر کرد که به بیماران دیابتی خدمات ارائه می دهند.

وی گفت: از سال 1384 در خمین انجام غربال گیری دیابت انجام شد و چهار سال بعد نخستین کلینیک دیابت در استان مرکزی در بیمارستان شهرستان خمین راه اندازی شد.

باقری ادامه داد: در سطح شهرستان با توجه به آمارها انتظار سه الی چهار هزار بیمار دیابتی داریم که در حال حاضر حدود یک هزار و 94 نفر دیابتی در این کلینیک دارای پرونده و تحت مراقبت هستند .

همایش بیماران دیابتی برای اولین بار و به مناسبت هفته دیابت، با حضور 300 نفر از بیماران دیابتی و جمعی از مسوولان بهداشت و درمان شهرستان خمین و اساتید دانشگاه در خمین برگزار شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.