بیشتر داروهای گیاهی تحت پوشش بیمه قرار ندارند

سلامانه : رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران با اشاره به اینکه بیشتر داروهای گیاهی تحت پوشش بیمه قرار ندارند، گفت: این موضوع سبب گران شدن قیمت و در نتیجه کاهش مصرف این داروها شده است.

 محمدباقر رضایی درگفت و گو با ایرنا افزود: بیمه ها باید در زمان کوتاه تری داروهای گیاهی را تحت پوشش خود درآورند تا زمینه افزایش مصرف آنها در جامعه فراهم شود.

وی، عدم راه اندازی داروخانه های گیاهان دارویی و تجویز نکردن داروی گیاهی از سوی اغلب پزشکان را از دیگر دلایل کاهش مصرف آنها اعلام کرد و گفت: برخی از پزشکان استفاده این نوع محصولات طبیعی را به مردم توصیه نمی کنند.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران اظهارکرد: هرچند درسالهای اخیر تعدادی از داروهای گیاهی در فهرست وزارت بهداشت قرار گرفته است اما اکثر آنها تحت پوشش بیمه نیستند و به همیت دلیل استفاده آنها مقرون به صرف نبوده و مردم نیز به دنبال داروی ارزان قیمت هستند.

 

** کاهش صادرات گیاهان دارویی 

وی به کاهش صادرات گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: تابه حال برخی از گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر می شد که متاسفانه شاهد کاهش میزان صادرات اینگونه گیاهان هستیم.

رضایی ادامه داد: گیاهان دارویی که به صورت خودرو در عرصه های طبیعی رویش داشتند به خارج از کشور صادر می شدند که با برداشت غیر مجاز سبب کاهش رویش این گیاهان و در نتیجه با کاهش صادرات آنها روبرو هستیم.

وی برلزوم سرمایه گذاری اعم از بخش دولتی وخصوصی در این زمینه تاکیدکردو گفت: سرمایه گذاران باید وارد این عرصه شوند تا شاهد توسعه پایدار فعالیت های گیاهان دارویی از کاشت تا صادرات باشیم .

رضایی گفت: داروهای شیمیایی نسبت به مواد طبیعی و گیاهی زودتر ما را از رنج بیماری رها می کند اما دارای عوارض فراوانی است که باید به جای آنها از داروهای گیاهی استفاده کرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif