زنان مضطرب میانسال در خطر زوال عقل

زنان مضطرب میانسال در خطر زوال عقل

سلامانه : دانشمندان فکر می‌کنند رویدادهای ناگواری مثل طلاق سبب تخریب توانایی شناختی انسان می‌شود.

 

به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، همه انسان ها مضطرب هستند. اما یافته های تازه دانشمندان سوئدی نشان می دهد، زنانی که مضطرب هستند، در میانسالی، در مقایسه با افرادی که چنین نیستند 36 درصد بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر و زوال عقل قرار دارند.

 

این زنان در مقابله با حوادث سخت زندگی مانند طلاق، از دست دادن شغل، بیماری های جدی و سوء استفاده جنسی به شدت مضطرب می شوند.
دکتر لنا جانستون، استاد انستیتو علوم اعصاب دانشگاه گوتنبرگ گفت:«مواجه شدن با رویدادهای اضطراب آور زندگی - شکست های عاطفی و ... - یکی از عوامل اصلی از میان رفتن توانایی شناختی مغز و ابتلا به زوال عقل و آلزایمر است.»


پژوهشگران فکر می کنند، تجربه کردن رویدادهای اضطراب آور - شکست عاطفی، بیکاری، مرگ والدین و ... - در عملکرد هیپوکامپ خلل ایجاد می کند و سطوح سیتوکین را به شدت افزایش می دهد که نتیجه اش، افزایش میزان پروتئین بتا-آمیلوئید و تائو است که سبب بروز بیماری آلزایمر می شوند.
دکتر روبرت لندن، روان شناس ساکن نیویورک گفت:«برای این که اتفاقات غیر قابل پیش بینی، تاثیر منفی بر روان ما نگذارند، بهتر است حریم امنی برای خودمان ایجاد کنیم.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.