آزمایش خون برای افراد در معرض ایدز رایگان صورت می‌گیرد

سلامانه :رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: آزمایش خون تنها راه تشخیص قطعی این بیماری است که در سطح شهرستان در همه آزمایشگاه‌ها قابل انجام است و برای افراد در معرض خطر به صورت رایگان انجام می‌گیرد.

احمد قاسمی در گفت‌وگو با فارس در جم اظهار داشت: رسیدگی به مشکلات بهداشتی و درمانی در این شهرستان از اولویت‌های اساسی و مهم است و در این مسیر اهتمام داریم.

وی افزود: مقابله با بیماری‌ها و افزایش شاخص‌های بهداشتی مورد توجه و تاکید این مجموعه قرار دارد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم با اشاره به لزوم مقابله با بیماری ایدز خاطرنشان کرد: ایدز یک بیماری ویروسی است که سبب اختلال در سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماری‌ها شده و بدن را مستعد هر نوع بیماری دیگر نیز می‌کند.

قاسمی تصریح کرد: ایدز یک مشکل بهداشتی نیست بلکه یک مشکل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که سبب می‌شود هزینه‌های بالایی در درمان که آن هم قطعی نیست صورت گیرد ولی با افزایش آگاهی از چگونگی راه‌های انتقال می‌توان این بیماری را متوقف کرد.

وی عنوان کرد: تعداد بیماران مبتلا به ایدز در کشور بیش از 26 هزار نفر است که از این تعداد 396 نفر در استان بوشهر هستند که این بیماران بیشتر در گروه سنی 25 تا 34 سال قرار دارند و از نظر جنسیت، 96 درصد آنها را آقایان و چهار درصد دیگر را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم اضافه کرد: ویروس ایدز می‌تواند از طریق خون و فراورده‌های خونی، تماس جنسی با افراد آلوده، وسایل تزریقی آلوده به خون آلوده و مادر به جنین در زمان بارداری انتقال پیدا کند ولی بیشترین راه انتقال در کشور، اعتیاد تزریقی است هرچند که موج سوم بیماری و شیوع آن از طریق جنسی نیز در حال افزایش است.

وی تاکید کرد: عدم آگاهی کافی در ارتباط با بیماری ایدز، وجود رفتارهای پرخطر نظیر استفاده از مواد مخدر، الکل و قرص‌های روانگردان قدرت تصمیم‌گیری را مختل کرده و راه را برای ابتلا هموار می‌کند و رعایت پاکدامنی، فراگیری و عمل به مهارت نه گفتن به دوستان ناباب، پرهیز از رفتارهای پرخطر، عدم استفاده از وسایل عمومی در آرایشگاه‌ها از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری است که خود افراد می‌توانند آنها را در عمل به کار ببرند.

قاسمی عنوان کرد: آزمایش خون تنها راه تشخیص قطعی این بیماری است که در سطح شهرستان در همه آزمایشگاه‌ها قابل انجام است و برای افراد در معرض خطر به صورت رایگان انجام می‌گیرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.