برای کاهش چربی خون تغذیه خود را اصلاح کنید!

برای کاهش چربی خون تغذیه خود را اصلاح کنید!

یك متخصص آسیب شناسی گفت: راهكار درست شدن اختلال افزایش چربی خون، مصرف داروهای گیاهی یا شیمیایی برای کاهش ظاهری چربی خون نیست بلكه باید تغذیه بیمار اصلاح شود.

 

دکتر حسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینكه افراد درک صحیحی از بالا بودن چربی خون ندارند گفت: درمان ها و راهکارهای ارایه شده برای تصحیح چربی خون اساسی نیست و نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه موجب تشدید اختلالات متابولسیم یا سوخت و ساز چربی ها در سلول ها و بروز عوارض خطرناك مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان‌ها می شود.

 

این متخصص آسیب شناسی با بیان اینكه بالا بودن سطح کلسترول و تری گلیسرید خون از حد طبیعی برای سن و جنس معیّن را هیپرلیپیدمی یا افزایش چربی خون می‌نامند گفت: به طور متوسط تا عدد 200 برای هر دو کلسترول و تری گلیسیرید در اغلب کیت ها حد نهایی نرمال در نظر گرفته می‌شود که البته باید آزمایش 14ساعت ناشتایی انجام شده باشد.

 

وی در ادامه افزود: روند ذخیره سازی و آزاد سازی چربی‌ها در سلولهای بدن به این صورت است که ابتدا چربی‌ها از طریق دستگاه گوارش جذب خون می‌شوند و سپس به بافت کبد حمل می‌شوند و به دو شکل کیلومیکرون و VLDL جریان خون را می‌یابند و به بافت چربی می رسند. در مویرگ‌های بافت چربی کیلو میکرون و VLDL توسط آنزیمی به نام لیپو پروتئین لیپاز شکسته شده و به اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول تجزیه می‌شود، سپس این دو وارد سلول چربی می‌شوند و در آنجا توسط واکنش انرژی بر سه اسید چرب آزاد با یک مولکول گلیسرول با هم ترکیب شده و یک مولکول تری گلیسرید را می‌سازند و در داخل قطره چربی ذخیره می‌شود.


این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی یادآور شد: برای آزاد شدن ذخایر چربی در مواقع لزوم، با تحریک عصبی توسط نوراپی نفرین، AMP حلقوی فعال می شود و تری گلسیرید به اجزای تشکیل دهنده خود گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد تجربه می شود و اسیدهای چرب آزاد می تواند به عنوان سوخت در سلولهای عضلات قلبی و اسکلتی مصرف شده و ATP تولید شود.

دكتر اكبری خاطرنشان كرد: اگر نوع غذاها و ترکیب آنها طوری باشد که برآیند انرژی تولید شده منفی باشد در واقع متابولیسم و چرخه گردش چربی در سلولها مختل می شود و اصطلاحا چربی خون بالا می رود، بنابراین راه درست شدن این اختلال، اصلاح تغذیه بیمار است و نه مصرف داروهای گیاهی یا شیمیایی برای کاهش ظاهری چربی خون، لذا در درجه اول باید مثلث سلامت بطور کامل رعایت شود و در صورت لزوم از داروهای گیاهی بعنوان کمک می‌توان استفاده کرد و در کنار این دو، از اقدامات درمانی مانند حجامت و زالو درمانی نیز می توان استفاده كرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.