مصرف مواد محرک از دلایل اصلی ابتلای زنان به ایدز است

سلامانه :رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 11 درصد از مجموع مبتلایان به ایدز را زنان تشکیل می دهند، گفت: مصرف مواد محرک از دلایل اصلی ابتلای زنان به ایدز است.

 

دکتر ˈعباس صداقتˈ در گفت و گو با  ایرنا با اشاره به اینکه 2/33 درصد موارد انتقال ایدز در سال های اخیر از طریق ارتباط جنسی غیرایمن است، افزود: انتقال ایدز از راه جنسی محافظت نشده در مردان 5/32 درصد و در زنان 5/67 درصد است.

 

وی خاطرنشان کرد: چند سناریو برای دلایل افزایش ایدز از طریق جنسی در زنان مطرح است؛ اول آنکه در سال های اخیر به دلیل شیوع مصرف مواد محرک و روانگردان در بین جوانان و زنان موجب ارتباطات جنسی غیرایمن ، شده است.

 

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: مواد محرک به اشکال گوناگون (به طور مثال در قالب داروی لاغری یا زیبایی اندام) در مراکزی مانند آرایشگاه ها به اقشار گروه های سنی ارایه می شود که یکی از عوارض آن بی بند و باری است و مصرف کنندگان به راحتی در معرض رفتارهای پرخطر قرار می گیرند.

 

صداقت تصریح کرد: مصرف کنندگان این مواد از تمام قشرها هستند و این اواخر تعداد زیادی از اقشار تحصیل کرده به مصرف این مواد رو آورده و در معرض رفتارهای پرخطر قرار گرفته و ناخواسته به ایدز مبتلا شده اند.

 

وی یادآور شد: یکی دیگر از دلایل افزایش ایدز از طریق جنسی در زنان، عوامل اجتماعی است؛ مردان معتاد با استفاده از تزریق مشترک مواد مخدر به ایدز مبتلا شده و آن را به زنان خود انتقال داده اند.

 

صداقت گفت: زنان و جوانان باید به این مساله توجه داشته باشند که در جمع های گروهی به طور ناخواسته مواد محرک مصرف نکنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.