عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با سلامانه تاکید کرد

همه مردان بالای ۵۰ سال به اورولوژیست مراجعه کنند/ جوانانی که فعالیت جنسی بالایی دارند در معرض تورم پروستات هستند

همه مردان بالای ۵۰ سال به اورولوژیست مراجعه کنند/ جوانانی که فعالیت جنسی بالایی دارند در معرض تورم پروستات هستند

سلامانه :فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی، سنگ‏های کلیه و مجاری ادراری، با اشاره به این که تعداد کثیری از بیماران با مشکلات پروستات به درمانگاه یا مطب‏ها مراجعه می‏کنند، گفت:«پروستات غده‏ای است به اندازه یک گردو، که در قسمت فوقانی گردن مثانه واقع شده  و مجرای ادرار را احاطه کرده است. نقش اصلی این غده، بهبود کیفیت اسپرم است. یعنی اسپرم‏های تولید شده در هنگام عبور از این ناحیه به بلوغ می‏رسند.»


دکتر حسین کرمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با بیان این که اصولا بیماری‏های مربوط به پروستات در سنین میانسالی نمود بیشتری دارند، توضیح داد:« اما جوانانی که از لحاظ سکس خیلی فعال هستند و کنترلی نیز روی آن ندارند، احتمال دارد با مشکلی به نام تورم پروستات روبرو شوند و یا کسانی که به هر دلیلی دچار عفونت در این غده هستند، آنها نیز پروستات متورم دارند.»

 
به گفته این فوق تخصص مجاری ادراری این مردان معمولا با علائم تکرر ادراری، درد ناحیه کمر و بالای مثانه و عدم تخلیه ادرار به پزشک مراجعه می‏کنند. این حالت خوش‏خیم و قابل درمان است.


به عقیده دکتر کرمی بیماری دیگر، مربوط به مردان بالای 50 سال است. البته شاید نتوان آن را بیماری اطلاق کرد زیرا مردان به طور طبیعی با بالا رفتن سن دچار بزرگی پروستات خواهند شد یعنی همان گونه که به شکل طبیعی دانسیته استخوان‏ها در افراد میانسال کمتر  و فرد به پوکی استخوان مبتلا می‏شود، پروستات نیز حجیم خواهد شد. 


دکتر کرمی با بیان این که این بزرگی گاه عوارضی هم به دنبال دارد، خاطرنشان کرد:« عوارض آن شامل احتباس ادرار، تکرر ادراری، عدم تخلیه، عفونت مثانه، سنگ‏های مثانه و مجرای ادراری است. این پدیده فیزیولوژیک، قابل پیشگیری نبوده و تاکنون درمانی هم برای آن اتخاذ نشده است و دارویی کشف نشده که بتواند جلوی بزرگ شدن پروستات را بگیرد.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد:« درمان فقط به گونه‏ای است که مجرای ادراری را متسع‏تر نموده تا بیمار بتواند به راحتی ادرار را تخلیه کند و نکته مهم دیگر مربوط به بدخیمی در این غده است و جزء شایعترین سرطان مردانه محسوب می‏شود.»


به عقیده دکتر کرمی علت های مختلفی ازجمله سن، نژاد (سیاهپوستان)،  ارث( مردانی که پدر برادر یا عمو یشان به این سرطان مبتلا باشند 2 برابر بیشتر به سرطان پروستات مبتلا می‏شوند. در واقع 40 درصد خطر ابتلا مربوط به ارث است ) و غذاهای حاوی چربی و پروتئین بالا در بروز این سرطان دخیل‏اند.  این سرطان در بعضی  مواقع بدون علامت بوده و اتفاقی کشف می‏شود برای همین بهتر است همه مردان بعد از 50سالگی به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنند. 


به عقیده این فوق تخصص مجاری ادراری خوشبختانه سرطان پروستات قابل درمان است مگر در مواقعی که سرطان آنقدر پیشرفته باشد که بدخیمی به نقاط دیگری از جمله استخوان‏ها متاستاز داده باشد. که در آن صورت از درمان رادیوتراپی و هورمون‏تراپی استفاده می‏شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.