استفاده خانگی از دستگاه های تست ایدز ممنوع!

سلامانه :رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه تشخیص بیماری ایدز ، کاری مهم و پیچیده است، گفت: فروش دستگاه های تست ایدز در داروخانه ها و استفاده خانگی از آنها ممنوع است.

دکتر ˈمحمدمهدی گویاˈ در گفت و گو با ایرنا به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز از نهم تا پانزدهم آذرماه ، افزود: برخی افراد فکر می کنند که اگر دستگاه تست ایدز در اختیار داشته و خودشان آزمایش ایدز را انجام بدهند می توانند با مثبت یا منفی بودن پاسخ، به بیماری ایدز خود پی ببرند ، در حالی که اینطور نیست.

وی با تاکید براینکه استفاده از دستگاه های خانگی تست ایدز در تشخیص ایدز کمک کننده ، نیست، خاطرنشان کرد: استفاده از دستگاه های تست ایدز حتما باید در مراکز بهداشتی انجام شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از مردم خواست از دستگاه های خانگی تست ایدز استفاده نکنند و گفت: ممکن است این دستگاه ها ، پاسخ مثبت را نشان دهند درحالی که فرد ایدز ندارد و فرد را دچار نگرانی می کند ؛ همچنین ممکن است پاسخ منفی این دستگاه ها اشتباه باشد و فرد مبتلا به دلیل انجام این تست اشتباه از بیماری خود بی خبر بماند.

گویا تاکید کرد: دستگاه های تست ایدز حتما باید تحت نظر ماموران و متخصصان بهداشت و پزشک آموزش دیده ، مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نوع کیت های (دستگاه) تشخیصی ایدز در تشخیص صحیح ، اهمیت زیادی دارد، اضافه کرد: فقط دستگاه های تشخیصی ایدز موجود در مراکز بهداشتی و درمانی، تاییدیه وزارت بهداشت را دارد.

گویا تصریح کرد: گاهی ممکن است، کیت تشخیص ایدز بدون تاییدیه وزارت بهداشت از طریق اینترنتی عرضه شود که فرد را درباره ابتلا به بیماری گمراه سازد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.